4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Do czego służy metalowa obręcz, którą możemy znaleźć przed drzwiami Kościoła Mariackiego w Krakowie?

16 Sie 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Byliście kiedyś w Krakowie? Jeśli jeszcze nie „zaliczyliście” zwiedzania tego cudownego miasta, to radzimy wam szybko nadrobić zaległości. W Krakowie bowiem jest co oglądać. Zamek Królewski na Wawelu, klimatyczna dzielnica Kazimierz, Rynek Główny a na nim m.in. Sukiennice oraz Bazylika Mariacka. No właśnie, Bazylika Mariacka – to jej poświęcimy nasz dzisiejszy wpis, a konkretnie pewnemu elementowi jej wystroju, który szczególnie mocno nie pasuje do całej reszty. Mowa o metalowej obręczy, która jest zamontowana przed bocznym wejściem do kościoła.

Wiele osób zastanawia się co to właściwie jest, do czego służy i co robi przy drzwiach kościoła. W tej chwili nie służy już do niczego, obręcz pozostawiono jako element kościoła. Jednak jeszcze w średniowieczu (a nawet później) zakuwano za jej pomocą osoby, które miały być wystawione na widok publiczny. Był to rodzaj kary, a czasem nawet rodzaj pokuty zadanej przez księdza spowiednika. Obręcz tę fachowo nazywano kuną.

Skazańcy oraz pokutnicy mieli spędzić zwykle pewien czas zakuci w kunę. Wszystko zależało od kary, jaką zasądzono. Zdarzało się również, że przyznawano cykliczne kary. Skazaniec musiał wtedy np. stać zakuty w kunę w trakcie większych świąt. Kuny znajdowały się zwykle przy większych kościołach oraz ratuszach. Montowano je również na różnych wysokościach. Czasem skazańcy mieli stać, a czasem klęczeć. Ta krakowska kuna jest wyjątkowo nisko zamontowana, jednak nie zawsze tak było. Płyta rynku starego miasta znajdowało się kiedyś bowiem na dużo niższym poziomie.

W późniejszym okresie na skazańcach wieszano również kartki, na których wypisane były ich przewinienia. Kto jednak otrzymywał taką karę? Na zakucie w kunę skazywano zwykle ludzi, którzy popełnili świętokradztwo, zrobiła coś niemoralnego itd. W kuny zakuwano jednak również zwykłych obywateli, którzy w ten sposób pokutowali za swoje grzechy.

W Krakowie kuny wyszły z użytku w XVIII wieku. W zaborze austriackim zlikwidował ją bowiem Józef II. W innych częściach Polski praktyki te przetrwały jednak nawet do XIX w.

Kuna w Bazylice Mariackiej znajduje się przy bocznym wejściu od strony Placu Mariackiego.

Źródło: Wikipedia

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze