4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Do portu w Gdańsku zawinął jeden z najbardziej niesamowitych statków na świecie

18 maja 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

W nocy z wtorku na środę do portu w Gdańsku zawinął jeden z najbardziej niezwykłych statków na świecie. Jest nim kontenerowiec Arctic Ocean, który mierzy aż 399,67 metra. Statek na swoim pokładzie jest w stanie zmieścić aż 19 tysięcy kontenerów. Zabawną ciekawostką jest to, że gdyby ustawić te wszystkie kontenery sznurem jeden za drugim, to ich długość równa byłaby trasie, którą trzeba pokonać, jeśli chce się dostać z Łodzi do Warszawy. Robi wrażenie, prawda? Najdłuższym statkiem tego typu, który cumował jak do tej pory w Gdańsku, jest Triple-E Maersk Mc-Kinney Moeller, którego długość wynosi dokładnie tyle samo, co Arctic Ocean. Można go było podziwiać w 2013 roku.

Arctic Ocean należy do chińskiej firmy COSMCO Shipping Lines. Jego pojawienie się oznacza początek współpracy DCT z jednym z największych sojuszy żeglugowych świata, Ocean Alliance. Statki z tego towarzystwa będą teraz regularnie odwiedzać Gdańsk. To jednak nie koniec niespodzianek, jakich mogą spodziewać się gdańszczanie. W tym roku do portu ma zawinąć bowiem najdłuższy kontenerowiec na świecie. Będzie nim OOCL „Hong Kong” mierzący również 400 metrów, ale mieszczący aż 21 tys. kontenerów. Ma on pojawić się w Polsce 27 czerwca.

Powinniśmy cieszyć się z takiego obrotu spraw, oznacza o bowiem, że pozycja Gdańska – jako portu – na arenie międzynarodowej, staje się coraz bardziej znacząca. Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć, przedstawiających naszą dzisiejszą gwiazdę, kontenerowiec Arctic Ocean.

Źródło: Trójmiasto – Wyborcza

Zdjęcia: Bartosz Banka / Agencja Gazeta

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze