4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Ekstremalnie rzadkie zjawisko w Europie – w tym tygodniu nawiedziło nas tsunami

02 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wiecie zapewne doskonale czym jest i jak powstaje tsunami. Te niezwykle wysokie fale tworzą się w wyniku podmorskich trzęsień ziemi. Ostatnimi czasy wyróżniamy jednak jeszcze jeden charakterystyczny rodzaj tego zjawiska – meteotsunami lub też po prostu tsunami meteorologiczne. W praktyce obydwa te zjawiska nie różnią się od siebie niczym, jednak powstają w zupełnie inny sposób. Jak sama nazwa wskazuje, ma to wiele wspólnego z pogodą.

Tsunami meteorologiczne powstaje, gdy nad morzem z dużą prędkością przemieszcza się bardzo głęboki niż. Temu zjawisku zwykle towarzyszą wysokie fale sztormowe, które docierają do brzegu, a następnie powracają tam, skąd rozpoczęły swoją podróż i znów zmierzają ku wybrzeżu. Wygląda to mniej więcej tak, jakbyśmy ruszali miską z wodą i przechylali ją z lewej na prawą i z prawej na lewą.

Fale towarzyszące meteotsunami potrafią być równie wysokie i niebezpieczne, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego tsunami. Jednak to które nawiedziło Holandię na początku tego tygodnia, na szczęście nie należało do najgorszych. Fale były jednak na tyle wysokie, że narobiły sporo szkód. Zniszczyły i zmyły meble oraz parasole znajdujące się na plaży. Poniżej możecie obejrzeć krótkie wideo zarejestrowane w mieście Zandvoort.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze