4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Elon Musk ma ważne ostrzeżenie dla całej ludzkości

19 Lip 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

To co jeszcze 20 lat temu obecne było tylko w filmach science-fiction, dziś staje się rzeczywistością. Gdzie w latach 90-tych ktoś pomyślałby sobie, że robot może zostać prawnikiem i znaleźć pracę w prawdziwej kancelarii. Gdzie komuś przyszłoby do głowy, że jeden z przedstawicieli tzw. sztucznej inteligencji będzie w stanie pokonać jednego z najlepszych pilotów Amerykańskiej Marynarki Wojennej? No właśnie. To wszystko co kiedyś nie mieściło się w głowie, dzisiaj staje się faktem. W związku z tym naukowcy mają nam coś ważnego do powiedzenia.

Już w 2015 roku napisali oni list, w którym ostrzegali ludzi przed zagrożeniem związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. Podpisało się pod nim wielu znanych przedstawicieli świata nauki – m.in. Stephen Hawking oraz Elon Musk. To drugie nazwisko może nieco tutaj dziwić. Przecież Musk – właściciel m.in. Tesli oraz SpaceX – jest propagatorem nauki i czynnie przyczynia się do jej rozwoju. Dlaczego więc chciałby on „blokować” jej rozwój w tak dziwny sposób.

Okazuje się, że z blokowaniem nie ma to zbyt wiele wspólnego. Zdaniem Muska rozwój sztucznej inteligencji to jedna z niewielu dziedzin w życiu, w których powinniśmy działać proaktywnie a nie reaktywnie. Chodzi więc o to, że powinniśmy wcześniej zapobiegać ewentualnym zagrożeniom, zamiast walczyć z nimi już wtedy, kiedy staną się faktem.

Elon Musk radzi w tej kwestii rozwagę. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie nawet wyobrazić sobie, jak takie zagrożenie mogłoby wyglądać. No bo przecież co to ma być, roboty wyjdą na ulicę, a całe miasta spłyną krwią niewinnych ludzi? Niestety nie wiadomo, jak to wszystko może się potoczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy zachować rozwagę i ostrożność.

W końcu rozwój sztucznej inteligencji dojdzie do tego punktu, w którym „roboty zaczną budować roboty”. Wtedy wszystko pójdzie już znacznie szybciej niż do tej pory. A przecież wszystko wcale nie idzie tak wolno. Pomyślcie przecież, jak wyglądały komputery jeszcze 30 lat temu.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Verge

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze