4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Epidemia odry wisi nad Europą – zawdzięczamy to ruchom anty-szczepionkowym

13 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega o możliwości wystąpienia epidemii odry w całej Europie. Gdzie jednak szukać winnego, skoro mamy powszechny dostęp do skutecznych szczepionek, które niemal całkowicie wyeliminowały problemy związane z tą chorobą? Eksperci są zdania, że zdecydowany wpływ na to miały wszelkie ruchy anty-szczepionkowe, namawiające rodziców do zaprzestania szczepienia swoich dzieci. Szczególny wzrost zachorowań zanotowano na terenie Rumunii oraz Włoch.

Zauważono znaczny skok zgłoszonych przypadków zachorowań w lutym tego roku, w porównaniu do stycznia, gdzie liczba ta wynosiła zaledwie 599 w całej Europie. Eksperci z WHO są zdania, że choroba będzie rozprzestrzeniać się wszędzie tam, gdzie ilość niezaszczepionych dzieci wciąż jest zbyt wysoka, aby mogła zadziałać odporność zbiorowa, o której już kiedyś dla Was pisaliśmy.

We Włoszech za taki stan rzeczy obwinia się partię polityczną o nazwie Ruch Pięciu Gwiazd, która zdobyła 1/4 głosów w całym kraju w wyborach w 2013 roku. Tylko w tym roku, tylko w samych Włoszech zgłoszono już 700 przypadków zachorować na odrę. W tym samym okresie w zeszłym roku liczba ta wynosiła zaledwie 220 przypadków zachorowań.

Jeśli chodzi o Rumunię, to niestety tylko 80% mieszkańców kraju było szczepionych na odrę. U nich z kolei za taki stan rzeczy można winić organizacje religijne, które prowadziły różnego rodzaju kampanie przeciwko szczepieniom, oraz gwiazdy ze świata show biznesu.

Z odrą jednak nie ma żartów. Jest ona aż sześciokrotnie bardziej zakaźna niż grypa, a w 1 na 5 przypadków możemy spodziewać się powikłań, takich jak: infekcja ucha, zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Miejcie więc to na uwadze, kiedy będziecie podejmować decyzję czy zaszczepić swoje dzieci, czy też może dać sobie spokój.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze