4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Gepardy na skraju wyginięcia

29 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Naukowcy z Zoological Society of London (ZLS) stwierdzili, że liczba gepardów gwałtownie maleje – dowiedzcie się, jakie zwierzęta najprawdopodobniej wyginą do 2100 roku. Obecnie na świecie żyje tylko około 7100 tych zwierząt. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Badacze odkryli, że najbardziej ucierpiała azjatycka populacja gepardów. W izolowanych obszarach Iranu pozostało już tylko 50 osobników. W Afryce, sytuacja również jest poważna – w Zimbabwe żyje już zaledwie 170 tych zwierząt. Naukowcy uważają, że gepardy powinny zostać jak najszybciej przeniesione z kategorii „gatunków narażonych” do kategorii „gatunków zagrożonych”.

Głównym powodem zmniejszenia liczby gepardów, zdaniem zoologów, jest zmniejszenie powierzchni ich siedlisk. Około 77 procent gruntów potrzebnych do wygodnej egzystencji gepardów, leży poza obszarami chronionymi, co znacznie wzmacnia podatność na zagrożenia ze strony człowieka. Zwierzęta najczęściej wpadają w ręce ludzi, którzy zabijają je podczas polowań. To dlatego liczba gepardów w Zimbabwe gwałtownie spadła z 1200 do maksymalnie 170 zwierząt w ciągu zaledwie 16 lat – co stanowi rekordową utratę 85% gepardów w tym kraju.

Według naukowców, aktualnie istniejące obszary chronione zamieszkałe przez te wielkie koty, nie są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa tego gatunku.

„Należy dołożyć starań, aby stworzyć mozaikę terenów chronionych i niechronionych – w innym przypadku gepardy mogą całkowicie zniknąć z powierzchni naszej planety”

– twierdzą eksperci.

Założone w 1826 roku Zoological Society of London (ZSL) jest międzynarodową organizacją naukową, edukacyjną i charytatywną, której misją jest promowanie i ochrona zwierząt oraz ich siedlisk.

cheetah-1043273_960_720

Źródło: Panthera

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze