4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Głęboko w oceanie istnieje „strefa cienia”, w której woda liczy sobie już niemal 2 000 lat

24 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Kiedy widzimy morza czy oceany, może nam się wydawać, że woda znajdująca się w tych potężnych zbiornikach, jest w ciągłym ruchu. Oczywiście po części jest to prawda, jednak tylko po części. Okazuje się bowiem, że istnieją pewne strefy, w których woda od bardzo dawna po prostu stoi i się praktycznie w ogóle nie rusza. Jednym z takich miejsc jest tzw. „strefa cienia” głęboko pod powierzchnią północnego Pacyfiku. Żeby się do niej dostać, musielibyśmy zejść na głębokość 2 kilometrów. O co jednak w tym wszystkim chodzi? Odpowiedź jest dość prosta: woda została „złapana w pułapkę” pomiędzy  bardzo silnymi prądami a oceanicznym dnem.

Datowanie węglem 14C wykazało, że woda ta liczy sobie już niemal 2 000 lat. Naukowcy do teraz nie potrafili jednak udowodnić, jak to się dzieje, że woda ta cały czas stoi w miejscu. Okazało się, że wszystko zawdzięczamy bardzo nietypowej geometrii dna morskiego, które przez bardzo długi czas skutecznie uniemożliwiało cyrkulację wody powierzchniowej z wodą znajdującą się blisko dna.

Przez brak jakiegokolwiek ruchu i dostępu do powierzchni, woda znajdująca się tam, jest niemal całkowicie pozbawiona tlenu, który nie ma dostępu do „strefy cienia”. Naukowcy jednak są zdania, że woda ta wciąż jest w stanie utrzymać życie. Nie będzie to oczywiście strefa obfitująca w skomplikowane formy życia, jednak nie oznacza to jednocześnie, że musi to być strefa martwa.

Południowa część Pacyfiku nie posiada już jednak podobnych stref. Naukowcy jednak uważają, że Ocean Indyjski może skrywać blisko swojego dna podobne tajemnice. Woda znajdująca się tam nie jest jednak tak stara, jak ma to miejsce w przypadku Pacyfiku.

Należy również pamiętać, że nie tylko sama woda wpadła w pułapkę. Znajduje się tam również mnóstwo liczących sobie niemal 2 000 lat składników odżywczych oraz m.in. węgla.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze