4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Główka tego dziecka zaraz po narodzinach przeraża internautów! Dlaczego ma tak dziwny kształt?

21 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Te kilka zdjęć nowo narodzonego dziecka zrobiło prawdziwą furorę w internecie. Wykonała je pani fotograf Kayla Reeder, specjalizująca się w tego typu sesjach. Bohaterem tej konkretnej był mały Graham, jego matka oraz cała ekipa medyczna, która brała udział w porodzie. Tak naprawdę niewiele osób decyduje się na uwiecznianie tej konkretnej chwili, jednak są i tacy, którzy chcą mieć zdjęcia z pierwszych momentów życia swojego dziecka. I to właśnie dzięki nim możecie przekonać się, jak niezwykły kształt może mieć czaszka małego dziecka zaraz po narodzinach. Jednak najlepsze w tym wszystkim jest to, że jest to jak najbardziej normalne i nie ma się czym przejmować, ponieważ tak zdeformowana czaszka przyjmie prawidłowy kształt w ciągu najbliższych kilku dni.

Poród miał miejsce w walentynki. Można więc śmiało powiedzieć, że rodzice wybrali idealny moment na poczęcie. W końcu nie każdemu udaje się urodzić w tak wyjątkowy dzień. Kayla dostała telefon od jednej ze swoich klientek z krótkim komunikatem: „już czas!”. Zebrała więc potrzebny sprzęt i ruszyła szybko do szpitala. Niestety nie obyło się bez komplikacji. Dziecko ustawiło się bokiem w kanale rodnym. Przez to matka musiała nieco dłużej pocierpieć, jednak cała procedura zakończyła się szczęśliwie.

Teraz pora na najlepszą część tego wszystkiego – czyli niezwykły kształt główki dziecka. Wygląda ona właśnie tak, ze względu na pechową pozycję, jaką przyjął mały człowieczek bezpośrednio przed przyjściem na świat. Ciało noworodka jest bowiem niesamowicie plastyczne. Musi ono w końcu przecisnąć się przez niewielką przestrzeń, aby wydostać się z ciała matki.

Czaszka nowo narodzonego dziecka nie jest jedną twardą całością, lecz składa się z wielu płytek, połączonych tzw. szwami czaszkowymi. Dodatkowo w czaszce znajduje się jeszcze miękki i plastyczny materiał, zwany ciemiączkiem. To właśnie dlatego należy uważać, aby główka noworodka nie spoczywała za długo w jednej pozycji. Pierwsze dni są bowiem kluczowe dla prawidłowego ukształtowania się czaszki. Jeśli więc nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarza, u malucha może pojawić się deformacja zwana plagiocefalią.

Powracając jednak do samego Grahama, to jego czaszka przyjęła „normalny” kształt już w piątym dniu jego życia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze