4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Głowy do góry – Geminidy zasypią nasze niebo już dzisiaj!

13 Gru 2016
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Po raz kolejny już w tym roku serdecznie polecamy Wam wyjść z domu, spojrzeć w niebo, i podziwiać razem z nami niezwykły spektakl, jakim są „spadające gwiazdy”. Tym razem przyszła pora na Geminidy. Rój ten stanowi pozostałość po komecie Phaeton 3200 i jest jednym z najciekawszych tego typu zjawisk w całym roku. Warto również wziąć udział w obserwacjach, ponieważ jest to jedna z ostatnich okazji w tym roku.

W grudniu wprawdzie czeka nas jeszcze jeden spektakl (Ursydy), jednak w jego przypadku ZHR (Zenitowa Liczba Godzinna) meteorów jest znacznie niższa. Dla Geminidów wynosi ona aż 120 – czyli 120 spadających gwiazd na godzinę – podczas gdy dla Ursydów zaledwie 10. Obserwacje najlepiej prowadzić w nocy z 13 na 14 grudnia. Wprawdzie Geminidy zaczynają spadać już 7 grudnia, a całość trwa do 17 grudnia, to jednak właśnie a tę noc przypada maksimum roju. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zarezerwować sobie czas w noc z 14 na 15 grudnia, jednak maksimum roju przypada dzień wcześniej około godziny 2 naszego czasu.

Radiant roju znajduje się w konstelacji Bliźniąt – jak zresztą sama jego nazwa wskazuje – dobrze więc szukać spadających gwiazd w jego okolicach. Około godziny 12  w nocy możemy go znaleźć nieco na południowy wschód. Po dobrych wieściach przyszła niestety pora na te złe. W obserwacji skutecznie przeszkadzał bowiem będzie Księżyc. Nie dość że na ten sam dzień przypada jego pełnia, to jeszcze do tego wszystkiego jest to kolejny Superksiężyc tego roku. Ta pełnie będzie więc nieco większa, ze względu na to, że nasz naturalny satelita znajduje się w tzw. perygeum – czyli jest po prostu bardzo blisko Ziemi – oraz jaśniejsza.

Księżyc powinien jednak nieco ułatwić odnalezienie radiantu roju, będzie on bowiem w bliskim sąsiedztwie naszego satelity. Niestety skutecznie uniemożliwi on dostrzeżenie nieco ciemniejszych meteorów, jednak z pewnością uda się dostrzec te wyjątkowo jasne. Na pewno będziecie mogli zobaczyć ich minimum kilka sztuk w ciągu godziny.

Oczywiście jak zwykle powinniście nieco oddalić się od dużych ośrodków miejskich – ze względu na zanieczyszczenie światłem – oraz ciepło się ubrać. Termos z ciepłą herbatą też może być dobrym pomysłem. Temperatura w nocy ma spaść nieco poniżej zera. Miejmy tylko nadzieję, że wszystkiego nie popsują chmury.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat Ursydów, które nawiedza nas niedługo po Geminidach, to zajrzyjcie do naszego spisu, w którym uwzględniliśmy wszystkie tego typu zjawiska, jakie miały miejsce w całym roku.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze