4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Głowy do góry – już w ten weekend czeka nas jedno z najciekawszych wydarzeń astronomicznych tego roku

15 Lip 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Kiedy widzimy na niebie „spadającą gwiazdę”, często odruchowo wymyślamy jakieś życzenie z nadzieją, że się spełni. Temu zjawisku często przypisywana jest bowiem jakaś magiczna moc. Mówi się, ze człowiek który zobaczy charakterystyczną „smugę” na nocnym niebie, będzie miał w życiu szczęście. Jeśli należycie do grona osób, które w to wierzą, to mamy dla Was doskonałe wieści. W nocy z 12 na 13 sierpnia będziecie mieć okazję, aby stać się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Właśnie wtedy przypada bowiem maksimum roju Perseidów.

Perseidy powiązane są z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jest to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, jakie krążą gdzieś w pobliżu naszej planety. Ich orbita przecina się z orbitą ziemską w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum aktywności Perseidów przypada jednak na noc z 12 na 13 sierpnia. Tym co czyni je tak ciekawym rojem, jest nie tylko ich regularność, lecz także stosunkowo wysoka Zenitalna Liczba Godzinna (ZHR). Wynosi ona bowiem aż 100 spadających gwiazd – właśnie tyle meteorów możemy zaobserwować tylko w ciągu jednej godziny.

Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza – na niego więc musimy w nocy kierować swój wzrok. Najlepszą porą na obserwacje jest godzina 2 w nocy, kiedy to radiant znajduje się w najwyższym punkcie na naszym niebie. Bez przeszkód możecie jednak rozpocząć obserwację już wtedy, kiedy po prostu zrobi się ciemno. Pamiętajcie jednak, że aby uzyskać najlepsze efekty, musicie znacznie oddalić się od źródeł mocnego światła. Odpada więc biwakowanie w środku miasta. Im większe odludzie i mniej latarni, tym lepiej dla nas. Dobrze też wspiąć się na niewielkie wzgórze tak, aby drzewa nie zasłaniały nam żadnej części nieba.

Pozostaje nam więc mieć tylko nadzieję, że pogoda nie spłata nam żadnego figla i warunki do obserwacji tej nocy będą sprzyjające. Życzymy Wam udanych łowów!

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Zapraszamy również do wzięcia udziału w stworzonym przez nas wydarzeniu na Facebooku. Pokażcie, jak wielu nas jest i bądźcie tej nocy razem z nami!

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze