4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Głowy do góry! W ten weekend czeka nas niezwykłe widowisko

05 maja 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Końcówka kwietnia i maj to czas szczególny dla amatorów zjawisk astronomicznych. Nie dość, że pod koniec zeszłego miesiąca mieliśmy okazję oglądać spadające z nieba Lirydy, to jeszcze był to najbardziej korzystny czas w całym roku, aby obserwować Drogę Mleczną. Do tego wszystkiego dorzucamy jeszcze kolejne widowisko, którego możemy być świadkami już dzisiaj. Mowa tutaj o eta Akwarydach – jest to jeden z dwóch rojów meteorów związanych z kometą Halleya. To jednak nie koniecMaj przyniesie bowiem jeszcze jedną okazję do obserwacji spadających gwiazd. Pod koniec miesiąca przypada bowiem maksimum roju Camelopardalidów.

Dziś jednak szczegółowo zajmiemy się Akwarydami. Obserwacje tego roju mogliśmy rozpocząć już 19 kwietnia, a zakończą się one 28 maja. Ich szczyt przypada jednak na noc z 5 na 6 maja. Zenitalna Liczba Godzinna (ZHR) dla tego roju wynosi aż 60 spadających gwiazd. Wprawdzie radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika – który nie jest widoczny o tej porze roku na naszym niebie – to jednak widoczny jest jego bliski sąsiad – Delfin. Na niego też powinniśmy kierować swój wzrok. Około północy Delfin znajdował się będzie na wschodzie, a sam Wodnik na północnym wschodzie poniżej linii horyzontu.

Jedyne co musimy, to trzymać kciuki za dobrą pogodę. Istnieje niestety całkiem spora szansa na to, że chmury skutecznie uniemożliwią nam obserwację. Prognoza pogody w naszym regionie nie napawa optymizmem. Bądźmy jednak dobrej myśli. Obserwacje standardowo najlepiej przeprowadzać około godziny 2 w nocy. Powinniśmy też wybrać się gdzieś poza duże ośrodki miejskie – wiecie, zanieczyszczenie światłem i te sprawy. Dobrze jest też udać się na wysoko położony punkt – szczególnie w przypadku Akwarydów, których radiant znajduje się nieco poniżej linii horyzontu.

Życzymy Wam udanych łowów!

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze