4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Holenderscy rybacy odkryli dwugłowego morświna

19 Cze 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

W zeszłym miesiącu, grupa holenderskich rybaków odkryła martwego, dwugłowego morświna zwyczajnego (Phocoena phocoena). Stworzenie to jest blisko spokrewnione z delfinami – zobaczcie różowego delfina, który pływa w Luizjanie. Po zrobieniu kilku zdjęć, rybacy z powrotem wrzucili martwego ssaka do oceanu. To pierwszy przypadek dwugłowego morświna zwyczajnego znaleziony w tej okolicy.

O ile morświn zwyczajny jest jednym z najczęstszych waleni na północno-zachodnich szelfach kontynentalnych, dwugłowy okaz występuje już niezwykle rzadko. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Rotterdamie przeanalizował zdjęcia i stwierdził, że zwierzę żyło stosunkowo krótko po urodzeniu, ponieważ jego płetwa grzbietowa nie została jeszcze wzniesiona. Drobne włoski na dziobie ssaka, również wskazują na to, że umarł on dość szybko.

„Ten przypadek dotyczy drugiego znanego przypadku bliźniaczego, pierwszego przypadku połączonych bliźniaków Phocoena phocoena, czwartego znanego przypadku Parapagus dicephalus w gatunku waleni i dziesiątego znanego przypadku połączonego bliźniactwa w gatunku waleni”

– poinformowali naukowcy.

Niewiele wiadomo o tym, co powoduje połączone bliźniactwo u waleni. U ludzi, połączone bliźnięta są identycznymi bliźniętami, które są fizycznie połączone ze sobą. U zdrowych, identycznych bliźniaków, embrion rozdziela się na dwa po zapłodnieniu, ale u połączonych bliźniąt, proces ten gwałtownie zatrzymuje się przed zakończeniem separacji.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Hetnatuurhistorisch

Zdjęcie: Hetnatuurhistorisch

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze