4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Huragan Harvey wyrzucił na plaże w Teksasie bardzo dziwnego stwora. Jest długi, pomarszczony i ma kły

22 Wrz 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Wszyscy zapewne doskonale pamiętacie przejście serii śmiercionośnych huraganów, które nawiedziły wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Karaiby oraz kilka okolicznych regionów. Trudno było to przeoczyć. Większość mediów poświęcała całkiem sporo swojego czasu temu właśnie tematowi. Mieszkańcy USA myśleli, że mogą spokojnie już odetchnąć. Niestety uformował się kolejny cyklon (Maria), który stale przybiera na sile. Pod tym względem prawdopodobnie wkrótce dorówna swoim poprzednikom. My jednak dzisiaj nie o tym, a o jednym ze skutków przejścia Huraganu Harvey.

Jednym z miejsc dotkniętych katastrofą była spora część stanu Teksas wraz z miastem Texas City. Nie licząc ogromu zniszczeń, jakich dokonał tam Harvey, stało się też coś nietypoewgo. Na plażę, właśnie w mieście Texas, wiatr wyrzucił bardzo dziwne zwierzę. W trakcie spaceru na zwłoki natknęła się użytkowniczka serwisu Twitter, kryjąca się pod pseudonimem Preeti Desai. Nie zastanawiając się długo zrobiła kilka zdjęć i udostępniła je w sieci.

Preeti doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że duża część naukowego środowiska ma konta na Twitterze, a więc jej zdjęcia prędzej czy później trafią do odpowiednich osób. Tak też się stało. Jej post szybko zobaczył biolog i specjalista od węgorzy – dr Kenneth Tighe z Smithsonian National Museum of Natural Histor – i zabrał głos w sprawie.

Według niego jest to prawdopodobnie stworzenie z gatunku Aplatophis chauliodus. Nie wyklucza on jednak również innych możliwości. Może to być bowiem zarówno Heteroconger hassi, jak i Conger conger. Wszystkie trzy występują bowiem w okolicach miasta Texas i wszystkie trzy wyglądają całkiem podobnie.

Skąd jednak zwierzę wzięło się na plaży, podczas gdy żyje ono zwykle na głębokości od 30 nawet do 90 metrów. Winny znów jest Huragan Harvey. Silny wiatr sprawił, że węgorz zgubił drogę i zabłądził gdzieś w okolicę powierzchni wody. Dalszej części historii można już się domyślić.

Węgorze z gatunku Aplatophis chauliodus występują w wodach zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, m.in. w Zatoce Meksykańską oraz w okolicach Gujany Francuskiej. Żywią się głównie skorupiakami, a dorosłe samce osiągają długość do 84 cm.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze