4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Ile osób potrzeba do skolonizowania obcej planety?

02 Lut 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Jeśli ludzkość chciałaby kiedykolwiek skolonizować obcą planetę, potrzebowałaby naprawdę dużego statku kosmicznego. Według Camerona Smitha, antropologa z Portland State University w Oregonie, liczba potrzebnego minimum wynosiłaby od 20 do 40 tysięcy osób. Tak duża grupa zapewniłaby dostateczną różnorodność genetyczną oraz demograficzną, która pozwoliłaby przetrwać ludziom w czasie podróży kosmicznej i pobytu na nowej planecie.

Jak zauważa Smith, grupa kolonizatorów nie chciałaby wysilać się do granic możliwości, tylko pozostać w dobrym zdrowiu. W swoim wystąpieniu dla programu NASA dotyczącego przyszłościowych rozwiązań kosmicznych (ang. Future In-Space Operations, FISO), badacz zasugerował również zaangażowanie takiej grupy, by mogła mieć rezerwę potrzebną do przeżycia, np. w razie zarazy.

W przeszłości naukowcy zakładali, że liczba kilku setek osób wystarczy do kolonizacji obcej planety. Zdaniem Smitha, trzeba jednak spojrzeć na problem z nieco innej strony. Jego praca opublikowana w czasopiśmie „Acta Astronautica” mówi, że wiemy o genetyce o wiele więcej niż kiedyś i musimy wziąć pod uwagę nowe informacje.

Podróż międzygwiezdna mogłaby trwać około 150 lat. Ten okres czasu został obliczony przez naukowców z organizacji non-profit – Icarus Instellar, która zajmuje się badaniami nad podróżami międzygwiezdnymi. Według kalkulacji Smitha, biorąc pod uwagę wszelkie informacje na temat genetyki oraz różne symulacje komputerowe, do przeżycia i dobrego stanu kolonii potrzeba by było 14-44 tysięcy osób. „Bezpieczną i rozważną sumą” z kolei jest 40 tysięcy, z czego 23 tysiące to mężczyźni, a pozostała część to kobiety w wieku rozrodczym. Być może ta liczba wydaje się zaskakująco duża, ale po zastanowieniu się okazuje się sensowna.

Zdaniem naukowca, podobny problem tyczy się wszelkich prób zakładania osiedli poza Ziemią, nawet na Marsie. Potrzeba wiele osób, aby zapewnić kolonii dostęp do pracowników w różnych niezbędnych dziedzinach oraz o bogatej palecie zdolności. Badacze pracujący nad planami założenia jakichkolwiek kolonii pozaziemskich, nie powinni więc ograniczać się do okrojonego minimum załogi.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Space

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze