4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Iryzyna – „hormon wysiłku fizycznego” naturalnym „lekiem” na otyłość?

21 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Jak ważne jest zdrowie, nie trzeba nikomu przypominać. Zgrabna figura i młody wygląd –  kto z nas o tym nie marzy? Wielu ludzi nie wierzy jednak w to, że sport może zdziałać cuda – jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Tymczasem, każda forma sportu stosowana regularnie, wpływa pozytywnie na organizm człowieka.

W ostatnim czasie naukowcy z Aston University odkryli coś bardzo interesującego. Zauważyli pewne molekularne połączenie pomiędzy iryzyną – hormonem, który jest uwalniany z mięśni w momencie wykonywania ćwiczeń, a procesem starzenia się.

Iryzyna to naturalny hormon, który pozwala na uzyskanie szybszego metabolizmu naszego organizmu, w efekcie czego może potencjalnie pozytywnie przeciwdziałać problemowi związanemu z otyłością. Iryzyna posiada bowiem zdolność „przeprogramowania” komórek tłuszczowych na naszą korzyść i pomaga w spalaniu energii.

Wspólna praca naukowców pod kierownictwem doktora Jamesa Browna, wykazała pewien związek pomiędzy zawartością iryzyny we krwi, a stężeniem biologicznych markerów starzenia się, czyli długością telomerów. Długość telomerów ma ogromne znaczenie – jeśli są krótkie, mogą nas dotykać różne choroby starszego wieku, między innymi: choroby serca, rak czy choroba Alzheimera.

Zespół naukowy doktora Jamesa Browna dokonał badania na grupie zdrowych osób. Efekt prac był bardzo pozytywny. Okazało się, że istnieją pewne powiązania między uprawianiem sportu, a pozostawaniem „biologicznie” młodym. Osoby mające wyższy poziom iryzyny, dzięki uprawianiu sportu, posiadają dłuższe telomery, co z kolei przekłada się na ich „biologiczną młodość”.

Doktor James Brown z Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem w Aston, powiedział:

„Ćwiczenia są znane z szerokich korzyści, począwszy od ochrony układu sercowo-naczyniowego w celu utraty wagi. Ostatnie badania sugerują, że ćwiczenia mogą chronić ludzi przed spadkiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, związanym ze starzeniem. Nasze ostatnie odkrycie udowadnia, że istnieje potencjalny, molekularny związek pomiędzy byciem aktywnym, a zdrowym procesem starzenia się. Sport od zawsze znany był, jako atrybut towarzyszący człowiekowi silnemu i zdrowemu. Jak widać, odkrycie to może finalnie wpłynąć na zmianę stylu życia wielu ludzi”.

Jedno jest pewne – w zdrowym ciele zdrowy duch.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Psychologytoday

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze