4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jak będzie wyglądała Polska w 2100 roku? Czyli co zostanie zalane, kiedy poziom wód się podniesie

15 Kwi 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Na świecie robi się coraz cieplej. Z roku na rok odnotowujemy najwyższe temperatury w historii pomiarów. Globalne ocieplenie to nie „szwindel” – jak niektórzy lubią to nazywać – lecz fakt. Najlepszym dowodem na to jest animacja, która pojawiła się kiedyś na łamach naszej strony. Przedstawiała ona 100 lat zmian temperatur na Ziemi w mniej niż minutę. Jeśli nie zmienimy naszego podejścia do emisji gazów cieplarnianych i ogólnego traktowania środowiska, to już za jakiś czas możemy zderzyć się z bardzo nieprzyjemną rzeczywistością. Poziom wód na świecie znacznie się podniesie, a więc część suchego lądu znajdzie się pod wodą. Jak jednak będzie to wyglądało w naszym kraju?

Przewiduje się, że do roku 2100 na terenie Polski może dojść do zalania aż 2000 km kw powierzchni kraju – oczywiście tylko wtedy jeśli zagrożone tereny nie zostaną w żaden sposób zabezpieczone. Poziom mórz zwiększy się nie tylko z winy topniejących lodowców, lecz także na skutek zwiększania się objętości ogrzewającej się wody. Jeśli poziom dwutlenku węgla w atmosferze wciąż będzie rósł w takim tempie, jak do tej pory to do roku 2100 możemy spodziewać się podniesienia poziomu mórz i oceanów o całe 2 metry. Wydaje Wam się to mało? W takim razie przyjrzyjcie się, jak zmieni się nasz kraj, jeśli poziom wód wzrośnie „zaledwie” o tyle.

Na początek rzućmy okiem na Żuławy i Gdańsk.

Na kolejny ogień idą okolice Łeby. Szczególnie ucierpi tutaj Słowiński Park Narodowy, Karwieńskie Błota. Półwysep Helski z kolei podzieli się na kilka małych wysepek.

Ucierpi też Nizina Szczecińska oraz spora część doliny Odry aż po Cedynię.

Jeśli chcecie natomiast sprawdzić, jak będzie przedstawiała się sytuacja w innych miejscach na świecie, to zajrzyjcie pod ten adres. Możecie nawet ustalić o ile ma się podnieść poziom wód w Waszej symulacji.

Źródło: Flood Maps, Nature

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze