4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Jak czas spędzony na Facebooku wpływa na postrzeganie naszego ciała?

27 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Obraz tego, jak powinny wyglądać kobiety, kreowany jest przez media, a najłatwiej możemy dostrzec to patrząc na aktorki czy modelki. A co z obrazami z sieci społecznościowych?

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i USA wykazały, że większa ilość czasu spędzonego na Facebooku, może prowadzić do negatywnych uczuć i częstszego porównywania swojego ciała do ciała znajomych – czy można ocenić czyjeś IQ na podstawie jego zdjęcia profilowego na Facebooku?

Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 881 studentek na temat czasu, jaki spędzają na Facebooku, ich nawyków żywieniowych, ćwiczeń fizycznych oraz tego, jak postrzegają własne ciało. Następnie, byli w stanie przewidzieć, jak często kobiety negatywnie postrzegały własne ciało po obejrzeniu czyjegoś zdjęcia lub postu oraz jak często kobiety porównywały swoje ciało do ciała znajomych.

Badanie wykazało również, że więcej czasu spędzonego na Facebooku, powiązane było z większą ilością negatywnych odczuć oraz większą ilością porównywania swojego ciała do ciała znajomych. Wykazano również, że w przypadku kobiet, które chcą schudnąć, więcej czasu spędzonego na Facebooku, prowadziło do zwracania większej uwagi na wygląd, włączając w to własne ciało oraz ubiór.

Poprzednie badania skupiały się na wpływie używania Facebooka na postrzeganie ciała studentek i nastolatek w porównaniu do osób nie używających Facebooka. Nowe badanie jest pierwszym, które wykazało związek pomiędzy czasem spędzanym na Facebooku, a negatywnym postrzeganiem własnego ciała.

„Specjaliści od zdrowia publicznego, których strefa zainteresowań obejmuje zaburzenia żywieniowe i zapobieganie im, mają teraz mocny dowód na to, jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie ciała oraz zaburzenia żywieniowe u studentek. Choć czas spędzony na Facebooku nie miał związku z zaburzeniami żywienia, to na jego podstawie dało się przewidzieć negatywne postrzeganie własnego ciała wśród uczestniczek badania”

– powiedział Petya Eckler z University of Strathclyde.

„Eksperci wiedzą, że negatywne postrzeganie własnego ciała, może stopniowo prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych. Uwaga poświęcana wyglądowi, może być nawet większa w mediach społecznościowych niż w mediach tradycyjnych, gdyż w mediach społecznościowych obserwujemy osoby, które znamy. Takie porównania są dużo ważniejsze i oddziałują na nas bardziej”

– dodaje naukowiec.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Medicalexpress

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze