4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Jak działają kosmetyki odmładzające?

06 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Zespół badaczy z UC Davis oraz Peking University odkrył mechanizm, który może wyjaśnić, jak kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) działają, aby poprawić wygląd naszej skóry. Zrozumienie zachodzących w tym przypadku procesów, pomoże w stworzeniu lepszych kosmetyków, a być może znajdzie również zastosowanie w medycynie.

Kwasy alfa-hydroksylowe są grupą słabych kwasów zazwyczaj występujących w naturze w trzcinie cukrowej, mleku, jabłkach czy cytrusach, a znane są w branży kosmetycznej ze swojej właściwości poprawiania wyglądu skóry. Przed badaniem naukowców z UC Davis oraz Peking University, niewiele było wiadomo o tym, w jaki sposób AHA złuszczają i odkrywają świeżą skórę.

Ścieżka komórkowa, na której skupili się badacze, to kanał jonowy TRPV3, który znajduje się w błonie komórkowej keratynocytów – rodzaju komórek dominującym w zewnętrznych warstwach skóry. Z innych badań wiadomo, że ścieżka ta odgrywa ważną rolę w normalnej fizjologii skóry oraz wrażliwości na temperaturę.

W serii eksperymentów rejestrowano prąd elektryczny przepuszczony przez hodowane komórki, które zostały wystawione na działanie AHA. Opracowano model, który pokazuje jak kwas glikolowy (najmniejszy i najbardziej dostępny AHA) wnika w keratynocyty i generuje wolne protony, stwarzając w komórce środowisko kwasowe. Niskie pH silnie aktywuje TRPV3 otwierając go i umożliwiając jonom wapnia dostęp do komórki. Z uwagi na to, że również więcej protonów może dostać się do komórki, proces staje się samowystarczalny. Powstały w ten sposób nadmiar jonów wapnia prowadzi do śmierci komórki i tym samym do złuszczania skóry.

„Nasze eksperymenty pokazują, że kanał jonowy TRPV3 jest właściwym celem, jeśli przemysł kosmetyczny chce stworzyć najefektywniejsze kosmetyki pielęgnacyjne do skóry”

– powiedział Jie Zheng, jeden z głównych badaczy biorących udział w badaniu.

„Choć AHA używane są od lat, to nikt do tej pory nie rozumiał mechanizmów ich działania”

– dodał Zheng.

Poza skórą, TRPV3 występuje również w innych komórkach w wielu obszarach układu nerwowego i jest wrażliwy na temperaturę oraz kwasowość. Autorzy badania spekulują, że ten kanał może mieć różnorodne ważne fizjologiczne funkcje, włączając w to wrażliwość na ból.

„TRPV3 ma potencjał, aby stać się ważnym celem, nie tylko dla przemysłu kosmetycznego, ale również anestezjologii oraz dermatologii”

– powiedział Xu Cao, student z Peking University Heath Science Center, biorący udział w badaniu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: UCDMC

Zdjęcie: Xdesktopwallpapers

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze