4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Jak koty to robią, że zawsze lądują na czterech łapach? Zobaczcie to na wideo

05 Kwi 2016
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Czasem żartobliwie mówi się, że Internet składa się głównie ze zdjęć i filmów, w których główną rolę grają koty. Zapewne nie jest to prawdą, ale czasem wydaje nam się, że to stwierdzenie dalekie od prawdy nie jest. Jak dobrze wiemy, koty prawie zawsze lądują na cztery łapy. Jak to się jednak dzieje? Szczęście? Z pewnością nie. Pracownicy stacji BBC postanowili to sprawdzić.

Cały eksperyment przeprowadzono na kocie z rodzaju karakal. Są to niewielkie ssaki z rodziny kotowatych, które występują w Afryce. Przejdźmy jednak do samego eksperymentu. W ramach swojej serii zatytułowanej Life in the Air, stacja BBC postanowiła przekonać się, jak dokładnie koty robią to, że zawsze lądują na czterech łapach. Sfilmowali więc oni karakala, który skacze na pewną wysokość, a następnie ląduje. Pewnie pomyślicie, że nie ma w tym nic niezwykłego. Film jednak został oddany do dyspozycji widzom w zwolnionym tempie. Jesteśmy w stanie zaobserwować więc, co dzieje się (krok po kroku) z całym ciałem karakala. Zobaczcie zresztą sami.

Wideo jasno pokazuje, że tą niesamowitą umiejętność koty zawdzięczają niezwykłej budowie ciała, a konkretnie swojemu kręgosłupowi. Umożliwia on im obracanie ciała w dwóch kierunkach jednocześnie. Jak widzimy na wideo tył ciała karakala obraca się w przeciwną stronę, niż jego przód. Sprawia to, że kot jest w stanie dosłownie „obić się” sam od siebie.

Koty wykorzystują również techniki, których na co dzień używają łyżwiarze figurowi. Na filmie widzimy, że karakal trzyma swoje przednie łapy blisko siebie, co sprawia, że przednia część jego ciała obraca się znacznie szybciej od części tylnej.

Natura nigdy nie przestanie nas zadziwiać.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: BBC – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze