4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Jak naprawić skutki zbyt długiego siedzenia?

20 Mar 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Najnowsze badania pokazują, że skrzywdzenie organizmu spędzeniem kilku godzin dziennie w pozycji siedzącej jest możliwe do odwrócenia. Naukowcy z Indiana University odkryli, że trzy krótkie spacery w średnim tempie, naprawiają szkody wyrządzone tętnicom kończyn dolnych – jakie korzyści przynosi nam spacer na świeżym powietrzu?

Podczas wyżej wymienionych badań określono, że praca siedząca wiąże się z podwyższeniem poziomu cholesterolu i gromadzeniem się tłuszczu w okolicach brzusznych, co prowadzi do chorób układu krążenia i zaburzeń metabolizmu. Podczas siedzenia, „luźne” mięśnie nie kurczą się, nie doprowadzając tym samym wystarczająco dużo krwi do serca. Ta z kolei gromadzi się w nogach i zmienia funkcjonowanie tętnic oraz ich zdolność do rozszerzania się pod wpływem zwiększonego przepływu krwi.

Badacze wskazują, że analizy wprowadziły coś nowego do świata nauki. Do tej pory bowiem nie udokumentowano rzeczywistego wpływu długotrwałego siedzenia na stan naczyń krwionośnych. Naukowcy to zmienili – wykazali, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez godzinę, upośledza działanie tętnic w nogach nawet o 50%.

Uczestnicy badań (11 zdrowych mężczyzn w wieku 20-35 lat, pozostających w normie wagowej) po każdej godzinie siedzenia wybierali się na 5-minutowy spacer. Sprawiało to, że efektywność pracy ich naczyń krwionośnych nie spadała przez 3 godziny. Sytuację naprawiło czasowe zwiększenie aktywności mięśniowej.

Wyniki badania zatytułowanego „Effect of Prolonged Sitting and Breaks in Sitting Time on Endothelial Function”, opublikowano w internetowym magazynie „Medicine&Science in Sports&Exercise”.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Psychcentral

Zdjęcie: Pixabay

 

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze