4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Jak podejmowanie decyzji wpływa na rozmiar naszych źrenic?

30 Cze 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Można łatwo stwierdzić czy podjęta przez kogoś decyzja była przemyślana czy podjęta spontanicznie. Wystarczy spojrzeć mu w oczy, by przekonać się, jak podejmuje decyzje – czy ludzkie oko może widzieć w podczerwieni? Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „PLoS Computational Biology” wskazują na zależność między wielkością źrenicy, a sposobem podejmowania decyzji.

Badanie przeprowadzone na grupie 26 osób zbierało dane dotyczące ich stanu psychicznego i emocjonalnego. Najbardziej jednak interesowało naukowców, jak podejmowane są decyzje. Czy osoba waha się, naprzemiennie skłaniając się ku kolejnym opcjom. Od początku wybiera instynktownie i trzyma się tej opcji, czy też jej decyzje są przemyślane i dokładnie przeanalizowane.

Okazuje się, że osoby, które podczas badania miały zwężone źrenice, podejmowały trafniejsze decyzje. Rozmiar źrenic był mierzony przed każdym pytaniem i monitorowany w trakcie odpowiedzi badanego. Umożliwiło to potwierdzenie zależności między wielkością źrenicy, a dokładnością w odpowiedzi. Niektóre odpowiedzi mogły być podobne do prawidłowych, ale zawierać jakieś przekłamanie. Osoby z szerszymi źrenicami, częściej popełniały błędy właśnie z tego powodu. Może to wskazywać na związek miedzy stanem czujności i skupienia, jakiemu towarzyszy zawężenie się źrenic.

Precyzja podejmowanych decyzji, czyli unikanie podobnych, ale błędnych odpowiedzi, jest ważna i coraz istotniejsza w naszym życiu. Wraz z coraz szybszym przepływem informacji, coraz częściej zdarza się, że w ciągu kilku chwil trzeba podjąć ważną decyzję.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze