4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Jak szybko musi poruszać się rakieta, aby opuścić każdą planetę naszego układu?

19 Mar 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Ludzkość ma coraz bardziej śmiałe plany podboju kosmosu. Główną siłą napędową jest tutaj zdecydowanie firma SpaceX (należąca do Elona Muska). W tamtym roku zapowiedzieli oni, że jeszcze w roku 2018 planują oni wysłać swój pierwszy statek na Marsa. To jednak nie wszystko, bowiem zaledwie kilka tygodni temu Elon Musk ogłosił również wysłanie pierwszej załogowej misji w stronę Księżyca od 45 lat. Co jednak najciekawsze, mają w niej uczestniczyć cywile. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak ciężko jest opuścić nam naszą rodzimą planetę? Grawitacja wprawdzie znacznie ułatwia nam życie na Ziemi, to jednak utrudnia ona wydostanie się z niej.

Słyszeliście kiedyś o prędkości ucieczki ciała niebieskiego (zwanej też drugą prędkością kosmiczną)? Jest to minimalna pionowa prędkość startowa, jaką musi mieć dany obiekt, aby móc opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. W skrócie można to ująć po prostu tak, że prędkość ucieczki, to minimalna prędkość, jaką musimy osiągnąć, aby móc wydostać się z powierzchni danej planety w przestrzeń kosmiczną.

W przypadku każdej planety wartość ta przedstawia się jednak nieco inaczej – ze względu na ich masę, a co za tym idzie grawitację. Absolutnym rekordzistą w tej dziedzinie jest Jowisz (przynajmniej w przypadku planet z naszego układu). U niego prędkość ucieczki wynosi aż 59,5 km/s, podczas gdy dla Ziemi wynosi ona „zaledwie” 11,2 km/s. Wartość ta najmniejsza z kolei jest dla Merkurego. W jego wypadku wynosi ona jedyne 4,4 km/s.

Zastanawiacie się, jak to przedstawia się w przypadku pozostałych planet naszego układu? Ten sprytny GIF powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

image356

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze