4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Jak uciec przed krokodylem? Okazuje się, że lepiej jest nie wspinać się na drzewo…

10 Sty 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Gdyby komuś z Was przyszedł do głowy pomysł, by przed goniącym Was krokodylem uciec na drzewo (nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać w życiu, dlatego warto być na taką ewentualność przygotowanym), mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu z miejsca go odrzucicie – dlaczego krokodyle śpią z jednym okiem otwartym? Okazuje się bowiem, iż krokodyle, które większości z nas kojarzą się z ociężałymi „leniwcami”, są wspaniałymi drzewnymi alpinistami! Naukowcy z University of Tennessee zaobserwowali, że są one w stanie wspinać się wysoko na drzewa i wygrzewać się w koronach drzew.

Badacze obserwowali różne gatunki krokodyli na trzech kontynentach – w Australii, Afryce i Ameryce Północnej – i analizowali poprzednie badania. Stwierdzili oni, że cztery różne gatunki wspinają się na drzewa ponad poziom wody, a zakres wspinaczek różni się w zależności od ich rozmiarów. W zależności od wielkości samego gada – jest tu mowa nawet o pułapie 4 metrów, osiąganym w bardzo niskim czasie.

„Wspinanie się na strome zbocze czy konar, wymaga podobnej techniki, zakładając, że gałąź jest na tyle szeroka, aby po niej iść”

– napisali badacze.

„Umiejętność wspinania się pionowo jest miarą nadzwyczajnej zwinności krokodyli na lądzie”

– dodali.

crocodile-1730510_960_720

Nasuwa się pytanie: dlaczego gad, który w swoim środowisku nie ma żadnego naturalnego rywala, opuszcza przytulne płycizny? Badacze zaobserwowali, jak krokodyle wspinają się na drzewa, zarówno w dzień, jak i w nocy. Zauważono, że zwierzęta te robiły się płochliwe i skakały lub wpadały do wody, kiedy obserwator zbliżył się na mniej niż 10 metrów. To naprowadziło naukowców na wniosek, że wspinanie się na drzewa i wygrzewanie się, było związane z dwiema kwestiami: termoregulacją i obserwowaniem otoczenia.

„Wygrzewanie się na drzewach było częściej spotykane w miejscach, gdzie istniało mniej możliwości do wylegiwania się na lądzie, co wskazuje, że osobniki te potrzebowały alternatywy dla regulowania temperatury swojego ciała. Podobnie, jak ich płochliwa natura sugeruje, że wspinanie się umożliwia lepszy nadzór nad otoczeniem i uniknięcie potencjalnych zagrożeń czy upolowanie ofiary”

– napisali badacze.

Eksperci uważają, że skoro krokodyle są w stanie wspinać się, mimo iż nie są do tego na pierwszy rzut oka przystosowane, powinny zostać wzięte pod lupę przez paleontologów w celu prześledzenia źródeł takich zachowań.

Co się tyczy samej ucieczki, z miejsca musimy odrzucić metodę „na oposa” – czyli kładziemy się na ziemi i czekamy na obiad. Krokodyl nilowy, czyli największy przedstawiciel tej rodziny, a więc teoretycznie i najwolniejszy, na lądzie biegnie z prędkością 15 km na godzinę. Według badań AWF, dorosły mężczyzna o normalnej budowie ciała, na krótkim dystansie jest w stanie biec z prędkością do 30 km na godzinę.

Dlatego osobiście wybralibyśmy tę metodę z nadzieją, że zmiennocieplny gad szybko dojdzie do wniosku, iż gonienie sterty kości w głąb lądu mija się z celem…

hand-1543062_960_720

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Daily

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze