4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jak uciec z ruchomych piasków? Czy jest to w ogóle możliwe?

12 Sie 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Zapewne doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, czym są tzw. ruchome piaski. Pokolenie wychowane na filmach z serii Indiana Jones, czy grach z serii Tomb Rider na pewno niejednokrotnie w swoim życiu spotkało się już z tym terminem. W filmach zwykle wygląda to tak, jak zwykły piasek, jednak zwykłym piaskiem nie jest. Kiedy bohater tylko postawi stopę w tej śmiercionośnej pułapce, już nic nie może zrobić. Uratować go jest wtedy w stanie tylko osoba trzecia, rzucając mu linę, albo podając kawałek kija. Czy jednak tak właśnie wygląda to w rzeczywistości?

Ruchomymi piaskami zwykle określa się mieszankę wody z jakimś ziarnistym materiałem. Może to być piasek, muł lub po prostu glina. Z takiej mieszanki tworzy nam się tzw. płyn nienewtonowski. Jest to ciecz, która zachowuje się albo jak ciecz albo jak ciało stałe – w zależności od tego, jak się z nią obchodzimy. Przy odpowiednim traktowaniu taki płyn może zatrzymać pędzący pocisk, ale w innych warunkach możemy po prostu w nim utonąć. Na przykład kiedy w taki płyn nienewtonowski uderzymy pięścią z dużą siłą, będzie on zachowywał się, jak twarda skała. Kiedy jednak delikatnie włożymy do niego rozłożoną dłoń, będziemy w stanie przeniknąć do jego wnętrza i swobodnie się w nim poruszać, dopóki nasze ruchy nie będą zbyt gwałtowne. Taki płyn z łatwością możemy stworzyć w warunkach domowych, poprzez wymieszanie w odpowiednich proporcjach wody i skrobi ziemniaczanej. Spróbujcie sami – płyny nienewtonowskie dają masę zabawy.

Jeśli więc ruchome piaski to tak naprawdę tylko płyn nienewtonowski, to spokojnie powinniśmy móc po nim biegać, jeśli odpowiednio mocno będziemy na jego powierzchni stawiać stopy. Z drugiej jednak strony, jeśli już znajdziemy się w takich ruchomych piaskach, to nasze gwałtowne ruchy sprawią, że będziemy się czuć, jakbyśmy znajdowali się w jakimś ciele stałym a nie w cieczy.

Jednak badania przeprowadzone w 2005 roku udowodniły, że gęstość ciała człowieka to jakieś 50% gęstości ruchomych piasków. Technicznie rzecz biorąc, ciało człowieka powinno więc bez problemu unosić się na powierzchni takiego płynu. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę gęstość dużych przedmiotów, które mamy ze sobą. Jeśli więc macie na sobie plecak, to wasze szanse na swobodne unoszenie się na powierzchni ruchomych piasków drastycznie maleją.

Jednak jeśli już utknęliśmy wewnątrz czegoś takiego, to nie wydostaniemy się tak łatwo, jak przedstawiają to filmy. Nie wystarczy, że ktoś rzuci nam linę i zacznie mocno ciągnąc. Wyciągnięcie człowieka z ruchomych piasków wymaga bardzo wiele siły. Przesunięcie takiego delikwenta tylko jeden centymetr ku powierzchni wymaga tyle samo siły, co przesunięcie niewielkiego samochodu.

Jeśli jednak ktoś już zostaje złapany przez ruchome piaski, zwykle zawiadamia się odpowiednie służby, które ruszają z pomocą. Człowiek raczej nie powinien się w nich zapadać, a więc może spędzić tam naprawdę dużo czasu. Specjaliści zwykle radzą sobie z piaskami w ten sposób, że zaczynają do nich pompować wodę. Struktura ruchomych piasków wtedy zmienia się, wraz ze zmianą ich gęstości. Zaczynają one coraz bardziej przypominać bajoro z błotem, dzięki czemu znacznie łatwiej wyciągnąć uwięzioną osobę.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze