4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jak wygląda wybuch gejzeru z wrzącą wodą przy temperaturze -18°C?

27 Gru 2016
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Gejzery i gorące źródła w Parku Narodowym Yellowstone w USA są naprawdę przepiękne. Potrafią one jednak być również zabójcze, o czym przekonał się pewien turysta, który postanowił z jednego z nich urządzić sobie jacuzzi. Najpopularniejszym gejzerem w całym parku, jest zdecydowanie Old Faithful (ang. stary wierny). Nazwa ta została mu nadana jeszcze w roku 1870, a odnosi się ona do tego, że jego wybuchy są bardzo przewidywalne.

Co około 44 – 125 minut wyrzuca on strumień wrzącej wody (jej temperatura wynosi 118°C) w górę na wysokość aż 22 metrów. Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak to wszystko wygląda w zimie? Poniższe wideo dokładnie pokazuje, co się dzieje, kiedy gejzer wybucha, a na zewnątrz panuje mróz. W momencie nagrywania temperatura wynosiła -17,8°C.

Jak widzimy, gejzer dosłownie pluje do góry śniegiem i parą wodną. Temperatura dookoła jest tak niska, że wyrzucane kropelki wody niemal natychmiast zamarzają. Woda jednak wciąż jest na tyle gorąca, że śnieg wyrzucany w górę nie jest aż tak gęsty jak ten, który pada z nieba. Trzeba jednak przyznać, że mimo to całość robi naprawdę duże wrażenie.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze