4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Jak wygląda zaćmienie Słońca na ziemi widziane z Księżyca? Zobaczcie sami

31 Sie 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze ostatnie zaćmienie Słońca? Wprawdzie było ono widoczne tylko z terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, to jednak spora rzesza ludzi zjechała się z całego świata tylko po to, aby móc podziwiać je na własne oczy. Zaćmienie całkowite pojawia się wtedy, kiedy tarcza naszej Gwiazdy Centralnej zostaje całkowicie zasłonięta przez Księżyc. Podobno ma ono miejsce około 3 razy w roku na całym świecie. Zwykle widoczne jest ono jednak z obszarów mało zaludnionych lub całkowicie bezludnych (bieguny oraz morza i oceany). Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wygląda takie zaćmienie obserwowane z Księżyca?

Jeśli jesteście tego ciekawi, to z pomocą po raz kolejny przychodzi NASA. W trakcie ostatniego zaćmienia zrobili oni odpowiednie zdjęcie za pomocą swojego satelity – Lunar Reconnaissance Orbiter. Jak sama nazwa wskazuje, krąży on dookoła Księżyca gromadząc dane. Misja trwa od 18 czerwca 2009 roku, a sam satelita przesłał na Ziemię już tysiące zdjęć, dzięki którym udało nam się lepiej zrozumieć tę niewielką część Układu Słonecznego, która stanowi nasze najbliższe otoczenie.

Dzięki zdjęciom wyraźnie widzimy, że na Księżycu był to całkiem zwyczajny dzień. Nie działo się nic specjalnego, poza niewielkim cieniem, który przesuwał się po Niebieskiej Planecie. Zobaczcie to zresztą na własne oczy na zamieszczonym poniżej wideo.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze