4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Jak wyglądają narodziny nowej gwiazdy?

13 Cze 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Oto nowy, niezwykle interesujący fragment Wszechświata – gwiazda o nazwie IRAS 14568-6304. Nie ma jak dotąd żadnego konkretnego określenia dla tego specyficznego obiektu gwiazdowego, ponieważ jest on zbyt młody, aby nadano mu oficjalną nazwę.

Obraz opublikowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency – ESA) ukazuje młodą gwiazdę, otuloną przez złotą zasłonę światła. Ostatecznie, gaz jaki ona wyrzuca z prędkością znacznie przekraczającą prędkość dźwięku, będzie się palić w gęstej chmurze pyłu i gazu, z czasem odsłaniając gwiazdy w całej swej okazałości (być może właśnie wtedy obiekt ten zyska oficjalną nazwę).

Gwiazda, która znajduje się co najmniej 2280 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga się na 180 latach świetlnych, została sfotografowana przez należący do NASA i ESA – Hubble Space Telescope. Zdjęcie to stanowi połączenie zaledwie dwóch długości fali: światło widzialne (kolor niebieski) oraz podczerwień (złoto-pomarańczowy). Falista, ciemna plama przecinająca fotografię to obłok molekularny Circinus, który jest na tyle gęsty, że przesłania gwiazdy tła.

Gwiazdy rodzą się głęboko w gęstych obłokach pyłu i gazu. Gdyby nasze oczy były w stanie zarejestrować delikatną, podczerwoną poświatę gazu tworzącego ten obłok, widzielibyśmy go na obszarze nieba 70 razy większym od naszego Księżyca w pełni (!). Co ciekawe, w obłoku tym znajduje się wystarczająca ilość materii, aby stworzyć z niej aż 250 tysięcy gwiazd takich jak Słońce! W kolejnych wiekach, utworzą one skręconą konstelację pięknych i niezwykle jasnych gwiazd, na które ludzie na Ziemi, będą spoglądać w górę z podziwem.

IRAS 14568-6304 została odkryta przez Infrared Astronomical Satellite – jest to pierwszy sztuczny satelita zbudowany specjalnie do badań promieniowania podczerwonego w kosmosie. Misja została uruchomiona w 1983 roku jako wspólny projekt USA, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

 

Źródło: ESA, Gizmodo

Zdjęcie: ESA

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze