4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Jaka część naszego mózgu pozostaje zawsze młoda?

30 Lis 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców, mimo iż wszystkim znany jest proces starzenia się, to pewna część naszych mózgów pozostaje zawsze młoda – czy wiecie, że badacze odkryli ostatnio w ludzkim mózgu prawie 100 nieznanych wcześniej obszarów?

Zespół z Uniwersytetu w Adelaide ustalił, że na szereg wizualnych i niewizualnych zadań, mających sprawdzić uwagę przestrzenną, młodsi (od 18 do 38 lat) oraz starsi (55-95 lat) ochotnicy odpowiadali w podobny sposób.

Okazało się również, że obie te grupy przejawiały takie same reakcje w czasie wypełniania zadań z udziałem węchu, dotyku i dźwięku. Wyniki tych badań podważają dotychczasowe wyobrażenia na temat starzenia się funkcji poznawczych. Pokazują też, że tylna część mózgu dominuje przy procesach przetwarzających informacje o przestrzeni przez całe dorosłe życie.

„Przestrzenna uwaga jest niezwykle ważna w naszym codziennym życiu, ponieważ pozwala nam poruszać się w naszym środowisku oraz umożliwia interakcję z innymi ludźmi”

– mówi główna autorka badania, doktor Joanna Brooks.

„Umiejętność przetwarzania informacji przestrzennych może mieć wpływ na wiele aspektów naszego życia, od kierowania pojazdem, przez przejście ulicą, po podniesienie szklanki wody ze stołu. Część mózgu, która kontroluje uwagę przestrzenną, nazywa się prawym płatem ciemieniowym. Mamy nadzieję, że nasze badania rzucą światło na to, jak prawy płat ciemieniowy starzeje się w ciągu całego ludzkiego życia”

– dodaje naukowiec.

„Młodzi ludzie w wieku 18-40 lat często wykazują tendencję do zwracania większej uwagi na lewą stronę przestrzeni w szeregu zadań poznawczych. Niedawno znaleziono dowody, że osoby starsze robią to w taki sam sposób, jak ludzie młodsi, co sugeruje, że część mózgu, która kontroluje uwagę przestrzenną – prawy płat ciemieniowy – pozostaje młoda na całej długości życia ludzkiego”

– twierdzi Brooks.

Wśród części badanych, niektóre typy systemów poznawczych w tylnej półkuli mózgu obroniły się przed procesami starzenia się. Uwaga przestrzenna tych obszarów jest ważnym elementem towarzyszącym w życiu w takich czynnościach jak przemieszczanie się, jazda samochodem, podnoszenie i przenoszenie obiektów.

„W trakcie naszych badań przyglądaliśmy się temu, jak starzeje się ludzki mózg, co może prowadzić do lepszego zrozumienia tego, jak można naprawić mózg człowieka, gdy zostaje on uszkodzony, np. w wyniku udaru lub urazu”

– twierdzą badacze.

Projekt University of Adelaide jest częścią międzynarodowej współpracy z naukowcami z University of Edinburgh i Queen Margaret University w Szkocji, mającej na celu lepsze zrozumienie, jak starzeje się ludzki mózg.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Adelaide

Zdjęcie: National Geographic

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze