4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jaki był ostatni posiłek w życiu Adolfa Hitlera przed jego samobójstwem?

28 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Wszyscy na pewno doskonale znacie i kojarzycie niezwykle ciekawą i kontrowersyjną postać, jaką był Adolf Hitler. Trzeba przyznać, że odcisnął on bardzo mocne piętno w historii naszego świata. Hitler pojawiał się już na łamach naszej strony. Swego czasu sporządziliśmy dla was nawet listę 10 wynalazków stworzonych przez nazistów. Dziś jednak zajmiemy się bardziej osobistym aspektem jego życia. Sprawdzimy bowiem, jak wyglądał jego ostatni posiłek przed popełnieniem samobójstwa.

Oficjalnym dniem śmierci dyktatora jest 30 kwietnia 1945 roku. Wtedy w swoim bunkrze w Berlinie pod kancelarią Rzeszy, przy ulicy Wilhelmstraße 77, Adolf Hitler strzelił sobie w głowę. Było to między godziną 15:30 a 15:50.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądał jego ostatni posiłek? Do niedawna było to raczej trudne do ustalenia. Na szczęście Austriacki historyk Stefan Dietrich odnalazł i opublikował listy kucharki dyktatora, Constanze Manziarly. Możemy z nich dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Jedną z nich jest to, że ostatnim posiłkiem Hitlera był makaron z sosem pomidorowym. Nie było to może zbyt wyszukane danie – przynajmniej na dzisiejsze standardy – jednak należy pamiętać o tym, że wtedy Berlin był już oblegany, a więc zapewne dostęp do niektórych składników był utrudniony. Kucharka tamtego dnia zrobiła również kolację dla dyktatora, ten jednak postanowił odejść z tego świata przed jej wydaniem. Składały się na nią smażone jajka i ziemniaki.

Sama Constanze Manziarly opisuje swoją pracę, jako niezwykle trudną i wymagającą. Uszczęśliwienie dyktatora nie należało wcale do łatwych zajęć. Ponoć sama oferta pracy była jedną z tych niemożliwych do odrzucenia, musiała więc się na nią zgodzić.

Po zdobyciu Niemiec Constanze Manziarly trafiła w ręce radzieckich żołnierzy. Złapano ją w trakcie próby ucieczki. Jej dalsze losy nie są znane.

Źródło: Focus

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze