4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Jaki jest najbardziej stresujący zawód na świecie? Znamy odpowiedź na to pytanie

10 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Któż z nas nie wie czym jest stres. Można śmiało stwierdzić, że jest to nasza choroba cywilizacyjna. Cały czas jesteśmy w biegu, denerwujemy się, stresujemy, a niestety nasze ciała nie reagują na to najlepiej. Badacze udowodnili już, że stres jest w stanie fizycznie zmienić strukturę naszego mózgu – i to wcale nie na lepsze. Do tego odkryto, że kobiety chcące zajść w ciążę, powinny za wszelką cenę unikać stresujących sytuacji. Niestety często stresujemy się z powodu pracy – jest to jedna z głównych przyczyn. Nic zresztą dziwnego. Praca pochłania ogromną część naszego życia i spędzamy w niej większość czasu.

Badacze z Wielkiej Brytanii postanowili więc sprawdzić, jakie zawody są najbardziej stresujące dla mieszkańców Wysp, a jakie najmniej. Okazuje się, że najbardziej narażeni na stres są pracownicy opieki społecznej, zaraz za nimi znalazły się pielęgniarki, a później osoby zawodowo zajmujące się prawem (adwokaci, sędziowie) oraz nauczyciele. Z kolei po drugiej stronie barykady – czyli mowa o najmniej stresujących zawodach – znaleźli się rzemieślnicy, ludzie pracujący w zakładach przetwórczych, ludzie pracujący przy maszynach oraz ci wykonujący ręczną pracę. Tu niestety wszystko zostało nieco za bardzo uogólnione.

Badania przyniosły oprócz tego również inne, niemniej ciekawe, rezultaty. Okazało się bowiem, że bardziej narażone na stres w pracy są kobiety, a nie mężczyźni (stanowiły one 61%). Jeśli chodzi zaś o wiek, to najbardziej stresują się przedstawicielki płci pięknej będące w wieku 35 – 44 lat. Z kolei najbardziej zestresowani w pracy mężczyźni byli w wieku 45 – 54 lat. Badacze odkryli również, że aż 1 610 osób na każde 100 000 miało w ciągu ostatniego roku styczność ze stresującą sytuacją w pracy. Stres i niepokój to również najczęstsze przyczyny, przez które ludzie biorą sobie w pracy wolne.

Jeśli więc w swoim miejscu pracy macie podobnie i czujecie, że nie da się tego zmienić, to po prostu zmieńcie miejsce zatrudnienia. Jeśli to jednak nie jest takie łatwe, to może pora nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze