4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Jakie korzyści przynosi nam spacer na świeżym powietrzu?

20 Lip 2015
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Od dawna wiadomo, że spacer na świeżym powietrzu jest formą aktywności zalecaną w każdym wieku. Brytyjski toksykolog zaproponował nowe wyjaśnienie płynących z tego korzyści.

W lesie, nad morzem i nad rzeką powietrze jest nasycone toksycznymi chemikaliami, które produkują rośliny i grzyby – i w ten sposób trenują one naturalny system obronny organizmu ludzkiego.

Według Michaela Moore’a, związki fitochemiczne (są one odpowiedzialne za kolor, smak i aromat roślin) w wysokim stężeniu są często trujące. Jednak jeśli są pochłaniane wraz z wdychanym powietrzem, powodują tylko wzmacnianie systemu odpornościowego. Jest to spowodowane poprzez hormezę – zjawisko polegające na tym, że czynnik występujący w przyrodzie, szkodliwy dla organizmu w większych dawkach, w małych dawkach działa nań korzystnie.

Toksykolog sugeruje, że fitochemikalia mogą działać jako inhibitory kinazy mTOR (kaskady biochemiczne, które kontrolują wiele procesów dotyczących wzrostu komórek), jak również innych niepożądanych związków pochodzących z wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych.

W mieście różnorodność biologiczna cząsteczek jest znacznie niższa i dlatego, powietrze na wsi przynosi większe korzyści zdrowotne. Aby pomóc innym ludziom, Moore zaleca stworzenie specjalnego sprayu i rozpylania go w swoich domach i miejscach publicznych.

Do innych korzyści płynących ze spaceru na świeżym powietrzu zaliczamy: spadek ciśnienia krwi oraz poziomu kortyzolu (hormonu stresu).

Źródło: The Daily Mail

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze