4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Znajomość i używanie dużej ilość przekleństw wcale nie oznacza że masz „ubogi słownik”

14 Gru 2015
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Wizerunek człowieka, który dużo przeklina nigdy nie był w społeczeństwie pozytywny. Takie osoby na ogół postrzegane są jako leniwe, niewyedukowane, wybuchowe oraz ubogie językowo. Jednakże najnowsze badania udowadniają coś zupełnie przeciwnego.  Okazało się, że częste „rzucanie mięsem”, jest w rzeczywistości zdrową oznaką umiejętności używania naszego języka.

Całość badania została opublikowana na łamach dziennika naukowego Language SciencesZostało ono przeprowadzone przez parę psychologów z USA – Kristin oraz Timothy’ego Jay.

W badaniu starano się udowodnić, lub też obalić, twierdzenie dotyczące ubogiego słownictwa u ludzi, którzy dużo przeklinają. Postanowiono sprawdzić, czy ludzie „rzucają mięsem” dlatego, bo faktycznie nie znają innych możliwości wyrażania swoich emocji, czy też nie.

Badanie przeprowadzono oczywiście na studentach. Poproszono ich, aby wymienili jak najwięcej przekleństw, jakie im przyjdą do głowy w ciągu 60 sekund. Jednak to nie wszystko. Dla porównania poproszono ich również, aby w ciągu 60 sekund wymienili np. jak najwięcej nazw zwierząt, jakie przyjdą im na myśl.

Rezultaty jasno pokazały, że studenci, którzy wymienili więcej przekleństw, wymienili także więcej nazw w pozostałych dziedzinach (np. nazw zwierząt). Jeśli więc twierdzenie o „ubogim słowniku” miałoby być prawdziwe, to powinno ono raczej dotyczyć ludzi, którzy nie znają wielu przekleństw.

Współautor badań podkreśla, że ludzie używający przekleństw na ogół w pełni rozumieją ich znaczenie i używają ich w konkretnym celu – jak na przykład podkreślenie mocy swojej wypowiedzi.

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze