4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Jest miejsce nad Ameryką Południową, gdzie NASA wyłącza swoje satelity, kiedy tamtędy przelatują

07 Sty 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że nad Ameryką Południową znajduje się miejsce, które zmusza naukowców z NASA do wyłączania swoich satelitów, kiedy tamtędy przelatują? Znane jest ono jako „Anomalia południowoatlantycka”.

Aby wyjaśnić ową anomalię, najpierw należy dowiedzieć się, czym jest tzw. „pas Van Allena”. To obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego, otaczającego Ziemię. Składa się on z wysoko naładowanych cząstek promieniowania, które przechwytywane są przez pole magnetyczne naszej planety. Owe cząstki poruszają się po po trajektoriach zbliżonych do helis, których osie są równoległe do linii pola magnetycznego.

o

Wokół Ziemi rozciągają się dwa takie pasy – zewnętrzny i wewnętrzny. My tym razem zajmiemy się tym drugim. Znajduje się on oczywiście na różnych wysokościach względem powierzchni naszej planety. Pas wewnętrzny najbliżej Ziemi przebiega właśnie w miejscu, gdzie możemy zaobserwować ową anomalię. Jest on również jej przyczyną. Właśnie w tamtym miejscu część wewnętrznego pasa Van Allena przebiega 500 km nad powierzchnią naszej planety.

W tamtym rejonie występuje szczególnie wysokie stężenie wysokoenergetycznych cząstek. Mają one szczególnie silny wpływ na wszystkie urządzenia elektroniczne, które znajdują się na pokładzie statków kosmicznych, które tamtędy przelatują. To właśnie z powodu anomalii największy japoński teleskop rentgenowski uległ uszkodzeniu. Pracownicy NASA są oczywiście świadomi istnienia podobnego miejsca, dlatego też w tamtym obszarze wyłączają oni swoje satelity.

200710_saa

Jeśli chodzi o Międzynarodową Stację Kosmiczną, to została ona wzmocniona dodatkową warstwą izolującą, która chroni załogę i sprzęt przed działaniem promieniowania.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze