4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Jesteś chronicznie zmęczony? Naukowcy już wiedzą, jak temu zaradzić!

24 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Każdy z nas bywa od czasu do czasu przemęczony. Niektórzy z nas są jednak tak bardzo zmęczeni, że ich stan określany jest jako zespół chronicznego przemęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) – czy drzemki na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia? Osoba, która go doświadcza, jest nieustannie senna, ma mało energii i odczuwa znużenie oraz przygnębienie. Czy można jakoś temu zaradzić?

Naukowcy z Queen Mary University of London odkryli skuteczny sposób na pozbycie się zespołu chronicznego zmęczenia. Artykuł z wynikami badania został opublikowany w czasopiśmie „The Lancet”.

Zdaniem ekspertów, w radzeniu sobie z zespołem przewlekłego zmęczenia, mogą pomóc regularne ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności. Naukowcy doszli do swoich wniosków obserwując przez 12 tygodni zdrowie 200 osób, które, oprócz leczenia farmakologicznego (zażywania leków na depresję, ból i bezsenność), były zaangażowane w umiarkowany trening fizyczny. W porównaniu z grupą kontrolną, która składała się ze 100 osób, stan około 40 uczestników uległ znacznej poprawie. Po czterech miesiącach, średni wynik zmęczenia w grupie, która ćwiczyła, był o cztery punkty niższy niż w grupie kontrolnej.

Zespół chronicznego zmęczenia jest to stan chorobowy charakteryzujący się długo utrzymującym się zmęczeniem, które ogranicza zdolność do wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Stan ten nie znika nawet po długim odpoczynku. Najczęściej cierpią na niego ludzie mieszkający w krajach rozwiniętych – zmaga się z nim około miliona Amerykanów i ćwierć miliona ludzi w Wielkiej Brytanii.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Telegraph

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze