4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Jesteś kobietą i zażywasz pigułki antykoncepcyjne? W takim razie mamy dla Ciebie złe wieści

21 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Najpopularniejszą metodą antykoncepcji na całym świecie jest oczywiście prezerwatywa. Wielu osobom ten rodzaj zabezpieczenia jednak nie odpowiada. Trzeba mieć zawsze prezerwatywy przy sobie, trzeba je zakładać – co czasami psuje cały nastrój – a sam seks w prezerwatywie nie jest tym samym, co seks bez prezerwatywy. Niektórzy są dodatkowo uczuleni na lateks, co uniemożliwia im stosowanie tego rodzaju antykoncepcji. Muszą więc sięgać po inne metody.

Wśród nich bardzo popularne są pigułki antykoncepcyjne. Są wygodne, mają wysoką skuteczność, a sami lekarze często je polecają. Nic tylko stosować! Niestety każdy medal ma dwie strony. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się też z pewnymi skutkami ubocznymi, które odbijają się na zdrowiu kobiet. Ponad 100 milionów przedstawicielek płci pięknej doświadcza tego na własnej skórze, bowiem mniej więcej tyle kobiet na całym świecie stosuje ten rodzaj antykoncepcji.

Najpopularniejsze pigułki to te zawierające lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Niestety specjaliści nie znają do końca wszystkich skutków ubocznych, jakie może przynieść kobietom ich zażywanie. Dodatkowo niepokoi fakt, że dość mało robi się w świecie nauki w tym kierunku, aby owe skutki uboczne nieco lepiej poznać. Dlatego też badacze z Karolinska Institutet w Szwecji postanowili coś z tym zrobić. Znaleźli więc 340 kobiet, które zdecydowały się wziąć udział w eksperymencie. Ich rola nie była skomplikowana, miały po prostu przez 3 miesiące zażywać pigułki antykoncepcyjne (lub placebo). Specjaliści w tym czasie monitorowali ich stan zdrowia oraz kontrolowali ogólne samopoczucie.

Była to tzw. podwójna ślepa próba. Oznacza to, że ani lekarze podający ochotniczkom pigułki antykoncepcyjne nie wiedzieli, czy dają im placebo czy też prawdziwe leki, ani też same kobiety nie były świadome tego, czy zażywają placebo czy też nie. Zarówno na początku, jak i na końcu eksperymentu wykonano także wszystkie ważne badania. Zmierzono więc wzrost, wagę, ciśnienie krwi itp. Na początku i na końcu badania ochotniczki musiały też wypełnić specjalną ankietę, dotyczącą historii stanów depresyjnych oraz ich ogólnego samopoczucia.

Kobiety zażywające prawdziwe pigułki antykoncepcyjne, doświadczyły wyraźnego pogorszenia się ich poziomu życia. Możemy wliczyć w to zarówno sprawy związane z samokontrolą, jak i znacznie obniżony poziom energii. Nie zauważono wyraźnego nasilenia się stanów depresyjnych u którejkolwiek z kobiet.

Jest to największe i najbardziej rzetelne badanie tego typu, jakie do tej pory przeprowadzono.

Chociaż zapewne i tak większość pań zażywających tego typu środki zauważyło podobne zmiany w swoim stanie zdrowia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze