4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Jesz je prawie codziennie, ale czy wiesz jak rosną? 29 zdjęć, które na pewno Was zaskoczą

12 Mar 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze nasz poprzedni wpis, w którym prezentowaliśmy Wam 17 bardzo nietypowych krzyżówek zwierząt? Dzisiaj zaserwujemy Wam kolejną dawkę zdjęć w postaci obszernej galerii. Tym razem zajmiemy się jednak warzywami, owocami, a także orzechami. Kawa, żurawina, ananas, kaki, kasza quinoa, czy choćby zwykła herbata. Styczność z tymi „darami natury” mamy prawie każdego dnia. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak właściwie rośnie sezam. Albo jak wyglądają drzewa, z których kory pozyskuje się cynamon? Niektóre z nich mogą Was naprawdę zaskoczyć. Niektórzy przecież mogą wyobrażać sobie, że ananas rośnie na jakimś dużym drzewie, albo awokado rośnie na jakimś krzaku. Zapraszamy więc do obejrzenia tej obszernej galerii zdjęć.

Sezam indyjski

sezam

Popularna jednoroczna roślina oleista. Należy ona do rodziny roślin połapkowatych. Szczególnie często używany w kuchni azjatyckiej.

Orzeszki pistacjowe

64123049

Wszyscy je uwielbiamy, wszyscy je zajadamy i wszyscy z przerażeniem spoglądamy na rachunek po odejściu od kasy. Pod względem botanicznym są to pestkowce. Jedyną jadalną częścią jest pestka, którą otacza stwardniała łupina.

Awokado

avocado_tree_2473587957

Awokado, a właściwie smaczliwka – bo tak brzmi spolszczona nazwa owocu – było wykorzystywane już 7 000 lat temu. Awokado należy do drzew z rodziny wawrzynowatych.

Chrzan japoński

106606425

Popularnie zwany też wasabi. Najczęściej kojarzony chyba z sushi. Jest to oczywiście chrzan, dlatego też pewnie nikogo z Was nie zdziwi, w jaki sposób on rośnie – oczywiście tylko wtedy, jeśli jesteście zaznajomieni z naszym polskim chrzanem. Wasabi należy do rodziny kapustowatych.

Żurawina

zurawina

Żurawina kiedyś wyodrębniana, jako rodzaj z rodziny wrzosowatych, jednak teraz kwalifikujemy ją, jako  sekcję w obrębie rodzaju borówka. Uprawa żurawiny jest o tyle ciekawa, że od jesieni do wiosny jej krzewy znajdują się pod wodą – są po prostu zalewane. Pozwala im to przetrwać zimę, ponieważ żurawina jest szczególnie wrażliwa na przymrozki. Żurawinę uprawimy także w Polsce, ponieważ mamy ku temu doskonałe warunki.

Ananas

ananas

To jest chyba jedno z największych zaskoczeń. Kiedy byłem dzieckiem, zawsze wydawało mi się, że ananasy rosną na wysokich drzewach – na przykład palmach. Okazało się jednak, że nie. Ananasy należą do gatunku roślin uprawnych, byliny z rodziny bromeliowatych.

Wanilia

wanilia

Laski wanilii pozyskiwane są z czegoś, co zdecydowanie przypomina strączki. Wanilia należy do roślin z rodziny storczykowatych. Owoce wanilii płaskolistnej są źródłem przyprawy zwanej laskami wanilii.

Szparag

asparagus_field-1

Szparagi w większości występują w afryce. Wyrastają bezpośrednio z ziemi. Szparagi to rodzaj bylin należących do rodziny szparagowatych. Obejmuje ona aż 211 różnych gatunków.

Szafran

410070

Szafran uprawny, to właśnie ten rodzaj szafranu, z którego pozyskujemy najdroższą przyprawę na świecie. Szafran to rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Szafran znalazł się na naszej liście 12 najdroższych produktów na świecie.

Komosa ryżowa

SONY DSC

SONY DSC

Właściwie to kasza quinoa. Blisko spokrewniona z występującą w Polsce komosą białą. Ostatnimi czasy na quinoa zrobił się spory boom. Wszystko za sprawą ochrzczenia jej mianem „superfood”. Quinoa w różnych systemach klasyfikacyjnych zaliczany do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Jest to roślina jednoroczna.

Pitaja

edf86a329026c6e5aedc2e68e5304db5

Zwana także smoczym owocem. Jest to owoc wielu gatunków kaktusa, zwłaszcza z rodzaju Hylocereus, ale także Stenocereus. Ostatnimi czasy zdobywa coraz większą popularność – także w naszym kraju.

Czarny pieprz

how-to-grow-black-pepper_mini

Tego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Popularny na równi z solą. Znajduje się chyba w każdej kuchni. Jest to gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Z jego owoców pozyskuje się ziarenka pieprzu.

Persymona

persimmon-006_phixr

Być może częściej zdarzało Wam się widzieć ten owoc pod nazwą kaki, choć jego fachowa nazwa to hurma.

Orzacha podziemna

peanut

Fistaszki, orzeszki ziemne, orzech arachidowy – znany pod wieloma nazwami. Jednak jest to jeden i ten sam gatunek roślin z rodziny bobowatych. Znany chyba wszystkim. Tak – one rosną pod ziemią.

Nanercz zachodni

cashew

Znane również pod nazwą „orzechy nerkowca”, albo po prostu nerkowce. Co jednak najbardziej zaskakuje w jego przypadku, to jego pokrewieństwo. Nerkowce są bowiem bliskimi krewniakami mango.

Mango

how-to-grow-a-mango-tree-in-pot-1-750x500

O wilku mowa. Mamy tutaj bowiem mango. Mango to rodzaj roślin obejmujący około 45 gatunków tropikalnych drzew owocowych, występujących w Indiach oraz Indochinach.

Migdały

800px-almond_blossom02_aug_2007

Migdały, a właściwie nasiona migdałowca – bo to one stanowią jadalną część rośliny. Wyróżnia się dwa ich rodzaje. Różnią się głównie tym, że jeden jest po prostu znacznie słodszy. U nas jednak króluję te „standardowe”.

Kiwi

6937754270_5147ddc501_b

Jeśli byliście kiedyś na Bałkanach, to na pewno natknęliście się na takie drzewiaste pnącza. Jadalne owoce aktinidii chińskiej oraz smakowitej, nazywamy kiwi.

Kawa

30018812

Wiele osób pije, bardzo wiele osób uwielbia, a jeszcze więcej nie może bez niej żyć – tak, to właśnie kawa. Jej ziarna muszą zostać wcześniej uprażone, aby nadawały się one do konsumpcji.

Karczochy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karczoch zwyczajny to gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. Wywodzi się ona z rejonu Morza Śródziemnego, jednak teraz uprawiana jest już w całej Europie.

Karambola

ar132789268821269

Oskomian pospolity to gatunek tropikalnego drzewa z rodziny szczawikowatych. Jego owoce nazwane zostały karambola.

Kapary

caper

Kapary to gatunek roślin należący do rodziny kaparowatych. Uprawiany głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Małe owoce, najczęściej spotykane w słoikach – przynajmniej w Polsce. Na pewno kojarzycie.

Kakaowiec

kakao

Wszyscy znamy, wszyscy pijemy, wszyscy uwielbiamy czekoladę. Jadalne są właściwie nasiona owoców kakaowca. Następnie są one mielone na proszek i stosowane, jako popularny dodatek do wielu potraw.

Herbata

istock_000033651106_large

Kolejny bardzo popularny napój zaraz po kawie – w niektórych krajach nawet znacznie bardziej popularny. Pijany oczywiście jest napar, który przyrządzamy z liści i pąków roślin o tej samej nazwie co sam napój.

Granat

aaeaaqaaaaaaaalhaaaajgzlowu1odkzltk3zmqtngi1yy1hmza0lwm4zgnhzjm3zgfjng

Granat to gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych. Na pewno jest Wam doskonale znany, jeśli byliście kiedyś wczesną jesienią na Bałkanach.

Daktyle

slide_409034_5133820_free

Jadalną część stanowią owoce daktylowca właściwego. Rosną na palmach. W cieplejszych regionach Europy często spotykane, jednak jest za zimno, aby owoce mogły w pełni dojrzeć.

Cynamon

how-fruits-and-vegetables-grow-9

Popularna przyprawa kuchenna, którą otrzymujemy z wysuszonej kory cynamonowca. Chyba nie musimy jej nikomu przedstawiać.

Brukselka

how-fruits-and-vegetables-grow-21

Jedni ją kochają – inni nienawidzą. Zdecydowanie większa część jednak nienawidzi. Należy do rodziny kapustowatych i nazywa się nawet kapustą warzywną. Jest to roślina dwuletnia.

Banany

banana-shutterstock_46580020

Bananów chyba też nie musimy nikomu przedstawiać. Rosną na bananowcach. Co jednak najciekawsze, z botanicznego punktu widzenia jest to jagoda.

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze