4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Już 6 razy Ziemia obracała się przeciwko życiu i za każdym razem wygrywała

23 Kwi 2015
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Prawie 99% gatunków, które kiedykolwiek zamieszkiwały naszą planetę, już nie istnieje. Była ona bowiem regularnie nawiedzana, przez masowe wyginięcia. Mamy pewność, że do tej pory tego typu wydarzenia miały miejsce 5 razy. Niektórzy uważają, że szósty raz dzieje się właśnie teraz – na naszych oczach.

Wymieranie Ordowickie

Jakieś 440 milionów lat temu, miało miejsce tzw. „wymieranie ordowickie”. Jego nazwa wzięła się z okresu, w którym miało miejsce – ordowik. W tamtym czasie wszystkie organizmy żyły w wodzie. Powodem wymierania ordowickiego były skały wulkaniczne, które rozgrzane (w wyniku aktywności wulkanów) wędrowały do wody i tam się ochładzały, przez co absorbowały nienaturalnie dużą ilość dwutlenku węgla. Wraz ze spadkiem jego poziomu w powietrzu, spadała też temperatura, w wyniku czego woda zmieniała swój stan skupienia z ciekłego, na stały. W konsekwencji tego wszystkiego poziom wody w morzach i oceanach drastycznie spadał, a 86% organizmów w nich żyjących odeszło na zawsze.

Wymieranie Dewońskie

W ciągu kolejnych milionów lat, wody znów zaczynały tętnić życiem. Na lądzie pojawiły się pierwsze rośliny, które stanowiły pożywienie dla pierwszych latających i pełzających robaków. Potem – około 374 milionów lat temu – nastąpiło kolejne masowe wymieranie, nazywane „wymieraniem dewońskim”. Rośliny na lądzie zaczęły absorbować zbyt dużą dawkę dwutlenku węgla, a jego spadek w powietrzu skutkował nagłym spadkiem temperatury, rośliny przyczyniły się także do zmiany właściwości gleby, przez co większość składników odżywczych spłynęła do wód i oceanów. Następstwem tego, było powstawanie ogromnych ilości alg i wodorostów, które pobierały cały dostępny tlen z wody, przez co 50% żyjących w niej organizmów dosłownie się udusiło. Po tym wydarzeniu pierwsze ryby wyszły na ląd i ewoluowały.

Wymieranie Permskie

Około 250 milionów lat temu, miała miejsce kolejna zagłada, zwana „wymieraniem permskim”. Była ona najgorsza, ze wszystkich, jakie miały miejsce na Ziemi. Wyginęło wtedy ponad 70% wszystkich gatunków organizmów lądowych i ponad 95% wodnych. Niezwykła aktywność wulkanów naruszyła warstwę ozonową Ziemi, co spowodowało wzrost temperatury wody do ponad 40*C, co było przyczyną śmierci organizmów wodnych. Na całej Ziemi padały kwaśne deszcze, co dodatkowo doprowadziło do śmierci organizmów lądowych.

Wymieranie Triasowe

Mieszkańcy Ziemi mieli tylko 50 milionów lat na regeneracje. Ponieważ 200 milionów lat temu, miało miejsce „wymieranie triasowe”. Już wtedy pierwsze, małe dinozaury zamieszkiwały Ziemię. Po raz kolejny niezwykła aktywność wulkanów, przyniosła ogromne zmiany. Ziemia zaczęła rozdzierać się na części, co spowodowało oddzielenie się obydwu ameryk od europy i powstanie oceanu atlantyckiego. Znów spadła ilość dwutlenku węgla w powietrzu, przez co temperatura wzrosła. Spowodowało to śmierć ponad 80% różnych gatunków.

Wymieranie Kredowe

W tych warunkach świetnie zaczęły radzić sobie dinozaury. W ciągu następnych 135 milionów lat rozwinęły się one znacznie i przejęły planetę w swoje władanie. Wtedy nadeszła kolejna zagłada, która miała miejsce 65 milionów lat temu i zwana była „wymieraniem kredowym”. Naukowcy wierzą, że było ono spowodowane uderzeniem ogromnej asteroidy (wielkości małego miasta) w Półwysep Jukatan w meksyku. W wyniku zderzenia w powietrze wzniosły się całe tony pyłów i gazów, blokując dostęp słońca i kończąc żywoty tych ogromnych gadów. Przeżyły głównie te mniejsze i ewoluowały w dzisiejsze ptaki. Wtedy też pojawiły się pierwsze, szczuropodobne zwierzęta – przodkowie dzisiejszych ssaków.

???

W czasie 50 milionów lat jako ssaki, zdominowaliśmy praktycznie każdą możliwą przestrzeń. Więc gdzie jesteśmy teraz? Szósta masowa zagłada, dzieje się na naszych oczach. Z tym, że tym razem na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat, a nie kilku tysięcy – jak miało to miejsce poprzednio. To my jesteśmy odpowiedzialni, za wzrost dwutlenku węgla w atmosferze, co skutkuje topnieniem pokrywy lodowcowej Ziemi i to my jesteśmy odpowiedzialni za niszczenie i zatruwanie naturalnego środowiska wielu organizmów. Spowodowana przez nas masowa zagłada jest 1000 razy szybsza i gorsza, od tych naturalnych, które miały miejsce w przeszłości. Z pewnością jesteśmy gatunkiem alfa na tej planecie, czy jednak nie spotka nas los dinozaurów? Tego niestety nie wiemy!

Źródło: ASAPscience.

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze