4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Już w ten piątek na naszym niebie pojawi się „Truskawkowy Księżyc” – co to takiego?

07 Cze 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

W kulturze w wielu miejscach na świecie pełnie Księżyca zwykło się jakoś nazywać. Tak więc w tym miesiącu mamy do czynienia z jego „truskawkową” wersją. Rozczarujemy Was jednak, ponieważ nazwa ta nie ma nic kompletnie wspólnego z kolorem naszego Naturalnego Satelity. Wywodzi się ona z kultury indiańskich plemion Algonkinów. Nazywano tak czerwcową pełnię, ponieważ właśnie w tym miesiącu wypadał bardzo krótki okres zbiorku truskawek. Tak czy siak jednak warto wyjść na zewnątrz i „pogapić” się chwilę w niebo. Czego możemy się spodziewać?

Całe wydarzenie będzie miało miejsce już w ten piątek – czyli 9 czerwca. Sama pełnia wypada zaś wtedy o godzinie 15:10. W naszym kraju Naturalny Satelita wzejdzie po godzinie 21. W tym samym czasie Księżyc będzie znajdował się także w apogeum (dokładnie 21 minut po północy) – czyli w punkcie swojej orbity położonym najdalej od Ziemi. Będzie on więc mniejszy o 14% od Księżyca w pełni w chwili perygeum.

Księżyc tej nocy może jednak mieć nieco inny – bardziej czerwony – kolor. Nie będzie to jednak spowodowane jego „truskawkowością”, lecz raczej tym, że będzie on znajdował się stosunkowo nisko nad linią horyzontu. Prawdopodobnie pogoda powinna w tym czasie dopisać. Macie więc idealną okazję do tego, aby fajnie zacząć weekend.

Źródło: PAP

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze