4675 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Kiedy człowiek przeklina z jego ciałem dzieje się coś bardzo niezwykłego

05 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Ludzie którzy dużo przeklinają raczej nie są dobrze postrzegani w społeczeństwie. Kulturalne osoby na ogół przecież starają się unikać tego typu słownictwa – szczególnie w towarzystwie. Jednak pewne badania, którym swego czasu poświęciliśmy uwagę, pokazały już nam, że przeklinanie wcale nie świadczy źle o człowieku – wręcz przeciwnie. Jeśli chcecie poczytać trochę więcej na ten temat, to odsyłamy Was do jednego z naszych poprzednich wpisów. Dzisiaj wciąż pozostaniemy przy temacie przekleństw. Tym razem jednak zajmiemy się ich nietypowym wpływem na ciało człowieka. No bo przecież kiedy z naszych ust wydostanie się soczyste „kur*a mać” nie pozostaje to bez żadnego wpływu na nas samych. O co jednak chodzi?

Badacze z University of Keele w Staffordshire natknęli się na pewien ciekawy eksperyment. Jego wyniki głosiły, że jeśli stanie nam się krzywda, to nasze ciało znacznie lepiej znosi ból, kiedy sobie przeklniemy. Idąc tym tropem postanowili sprawdzić, czy ciało człowieka, przy okazji używania przekleństw, nie zyskuje dodatkowej siły. W tym celu zebrano dwie grupy ochotników, których średnia wieku wynosiła 21 lat. Pierwsza grupa składała się z 29 osób, a druga z 52. Ich zadania były bardzo proste.

Członkowie pierwszej grupy musieli pedałować na rowerach stacjonarnych przez pół minuty w kilku seriach. W jednej części serii przy okazji pedałowania wypowiadali jakieś neutralne słowa. W drugiej części serii używali zamiast tego przekleństw. Wyniki jasno pokazały, że przy przeklinaniu ochotnicy pedałowali z nieco większą mocą. Konkretnie zwiększyła się ona o całe 24 waty.

Członkowie drugiej grupy mieli za zadanie uciskać w garści specjalne urządzenia, które również mierzyły ich siłę. Oczywiście zadanie podzielono na kilka serii i – jak w przypadku pierwszej grupy – w pewnej części serii ochotnicy musieli wypowiadać neutralne słowa, a w innej części serii musieli zamiast tego używać przekleństw. Siła nacisku przy okazji przeklinania zwiększyła się średnio o całe 2,1 kilograma.

Jeśli więc nie możecie poradzić sobie z otworzeniem mocno zakręconego słoika lub wyjechaniem na szczególnie stromy podjazd na rowerze, po prostu soczyście przeklinajcie – powinno pomóc.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Telegraph

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze