4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Kilka błędów w najpopularniejszych naukowych ilustracjach

23 Gru 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

W przyrodniczych podręcznikach zawsze znajdziemy mnóstwo rycin i obrazków przedstawiających opisywane zjawiska czy eksperymenty. Okazuje się jednak, że wiele z nich zawiera błędy zniekształcające nasze wyobrażenie rzeczywistości.

Oto najpopularniejsze niedociągnięcia!

Krople deszczu w kształcie łzy

raindrop-1587994_960_720

Najmniejsze z nich mają kształt niemalże idealnej kuli, jednak te większe są bardziej podłużne. Michael Stevens porównał je do połówki bułki! Podobny kształt wynika z napięcia powierzchniowego wody w kropli oraz działającego na nie od spodu ciśnienia powietrza.

Mapy Wszechświata

milky-way-1684226_960_720

Mapy świata zawsze posiadają swoje niedoskonałości, co można zauważyć przez brak możliwości dokładnego, proporcjonalnego porównania różnych obszarów. Należałoby je znacznie zniekształcić, aby odzwierciedliły rzeczywiste rozmiary kontynentów. Wtedy jednak byłyby trudniejsze do odczytania i mniej czytelne.

Podobny problem dotyczy „map Wszechświata„. Każda ilustracja przedstawiająca skupiska gwiazd i kolorowych chmur pyłowych jest błędna. Odległości między poszczególnymi elementami są po prostu zbyt duże, aby można je było objąć na zdjęciu.

Księżyc

kahl-68145_960_720

Warto zwrócić uwagę na fotografie Księżyca w przykładowych schematach jego poszczególnych faz. Zazwyczaj nie zgadzają się one z zaprezentowanym położeniem Ziemi. Co więcej, ukazują drugą stronę Księżyca.

Koła zębate

art-1866468_960_720

Przyglądając się podobnym szczegółom warto przeanalizować ryciny kół zębatych, które zazwyczaj symbolizują pracę zespołową. Na obrazkach są one ustawione często w nielogiczny sposób, uniemożliwiający im właściwą pracę.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Mental Floss

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze