4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Kilka zaskakujących ciekawostek o kawie

26 Kwi 2015
CHEMIA
autor: Marcin Kabziński

Tak wygląda kofeina, gdyby przyjrzeć się jej za pomocą mikroskopu elektronowego Jeden kryształ kofeiny mierzy zaledwie 0,0041 centymetra.

kryształy

Najlepsze godziny na wypicie pobudzającego espresso zostały zaznaczone na poniższym wykresie. W pozostałych prach dnia w naszym organizmie uwalniany jest kortyzol mający działanie podobne do adrenaliny. Kofeina jest wtedy zbędna.

czas na kawę

Pierwszy łyk kawy „kopie” już po 10 minutach od wypicia. Właśnie wtedy kofeina osiąga 50% maksymalnego stężenia we krwi. Maksymalne możliwości kofeiny ujawniają się po 45 minutach od spożycia, a czas działania na organizm wynosi przeciętnie 5 godzin.

3

Oprócz człowiek w kofeinie gustują również pszczoły. Nektar niektórych kwiatów zawiera niewielkie dawki kofeiny, która uzależnia owady i jest jednym z powodów, dla którego wracają.

4

Działanie kofeiny testowano na pająkach. Badania prowadzone przez NASA miały sprawdzić, jak pajęczaki reagują na różnego rodzaju substancje. Na ostatnim zdjęciu widzimy pajęczynę uplecioną przez pająka będącego pod wpływem kofeiny.

5

Kofeina uzależnia fizycznie. Substancja ta może również powodować uzależnienie psychiczne.

6

Odstawienie kofeiny po dłuższym okresie jej spożywania powoduje wiele skutków ubocznych. Jednym z nich są trwające około tygodnia bóle głowy. Spożycie nadmiernej ilości kofeiny jest śmiertelne. Punkt ten odnosi się oczywiście do każdej znanej nauce substancji. W przypadku kofeiny dawka letalna wynosi 100 filiżanek wypitych w ciągu czterech godzin.

9

Źródło: OMG Facts

Zdjęcie: Flickr, Creative Commons

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze