4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Kobiecy rekord czasu spędzonego w kosmosie pobity! Dokonała tego ta 57-latka – ile on wynosi?

04 Wrz 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze ten dzień, kiedy astronauta Scott Kelly wracał na Ziemię? Spędził on w kosmosie aż 340 dni – wszystko w ramach eksperymentu. Kelly ma bowiem swojego brata bliźniaka, który również jest astronautą. Jego pozostawiono na Ziemi, a Scotta wysłano na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Następnie porównano, w jaki sposób rozwijało się ciało jednego z braci w normalnych ziemskich warunkach, a jak rozwijało się ciało drugiego w warunkach kosmicznych. Scott nie pobił jednak rekordu. Należy on bowiem do Rosjanina Valeriego Polyakova, który w latach 1994-1995 na pokładzie stacji MIR spędził aż 438 dni. Nasza dzisiejsza bohaterka również tego nie dokonała.

Peggy Whitson jest jednak kobiecą rekordzistką. Żadnej z przedstawicielek płci pięknej nie udało się przebywać w jednym czasie aż tak długo poza Ziemią. Jej pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wynosił bowiem aż 288 dni. Pierwotnie miała ona wracać do domu już po 6 miesiącach, jednak okazało się, że na wrześniowy powrót jest jedno wolne miejsce – Peggy zdecydowała się więc zostać w kosmosie jeszcze trzy miesiące.

Whitson jest jednak rekordzistką w kilku innych dziedzinach: ostała najstarszą astronautką w kosmosie (ma 57 lat), zaliczyła rekordową liczbę spacerów w kosmosie – 20 i jest pierwszą kobietą, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną dwukrotnie. To wszystko robi naprawdę duże wrażenie.

Na Ziemię wróciła z dwoma innymi astronautami – Fiodorem Jurczikinem i jej rodakiem Jackiem Fischerem.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze