4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Konstrukcje wielkości atomu zmniejszą urządzenia w przyszłości

03 maja 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Armia USA zajmuje się nie tylko budową ogromnych rzeczy. Interesuje się również konstrukcją tych mniejszych. Ostatnie badania Pentagonu skupiają się na technologiach dedykowanych mikroskopijnym urządzeniom – zobaczcie pierwsze zdjęcie wnętrza atomu.

Ostatnio uruchomiony program Atoms to Product (A2P) ma na celu rozwój i produkcję materiałów wielkości atomów, służących do konstrukcji militarnych i konsumenckich produktów w stanie techniki. Według agencji DARPA, zajmującej się projektami badawczymi w obszarze obronności, takie metody produkcji mogłyby działać w 100 tysięcy mniejszej skali, niż dotychczasowe sposoby opracowywania nowych technologii.
Tak małe materiały technologiczne pozwoliłyby m.in. na produkcję dronów wielkości kolibra oraz niezwykle dokładnego i małego zegarka. Właśnie na tych wynalazkach skupia się obecnie DARPA.

Jak podkreślił w oficjalnym oświadczeniu John Main, menedżer projektu A2P, jeśli się im powiedzie, projekt umożliwi konstrukcję materiałów na zupełnie nowym poziomie, eksponując realność nanojednostek we wszystkich miarach.

Jak zauważają członkowie National Nanotechnology Initiative, będącego projektem rządowym USA, materiały zmniejszone do wielkości od 1 do 100 nanometrów (1nm = 0,000000001m) uzyskałyby wiele nowych właściwości. Zmieniłaby się np. ich temperatura topnienia, zdolność przewodzenia elektryczności, właściwości magnetyczne i reakcje z różnymi substancjami chemicznymi. Zdaniem badaczy z DARPA, materiały w nanoskali miałyby przewagę nad tymi w większej skali, jeśli chodzi o ich właściwości.

Naukowcy agencji uważają, że wynalezienie nanomateriałów pozwoliłoby na tworzenie zaawansowanych technologicznie produktów dla armii i cywilów. Na przykład, byliby w stanie skonstruować materiały mogące łączyć się ze sobą bez użycia kleju czy innych środków mocujących. Taki materiał mógłby być użyty do stworzenia pancerza wytrzymałego na drastyczne zmiany temperatury.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Futurehumanevolution

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze