4675 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Krew najstarszej kobiety świata daje wskazówki na temat limitu długości życia

13 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Hendrikje van Andel-Schipper była w pewnym momencie najstarszą kobietą świata. Urodzona w 1890 roku, zachowała niesamowity stan zdrowia, bystrość umysłu oraz układ krwionośny wolny od chorób, aż do swojej śmierci w 2005 roku – przeczytajcie o mózgu pewnego pacjenta, który był aktywny aż 10 minut po jego śmierci. Kobieta pozostawiła swoje ciało nauce, wraz z poparciem swoich krewnych, którzy pozwolili na badanie nieboszczki z zachowaniem jej dobrego imienia. Badacze przeanalizowali krew i inne tkanki kobiety, aby sprawdzić, jaki wpływ miał na nie wiek.

Badania sugerują, że długość naszego życia definiują w dużej mierze komórki macierzyste, na podstawie których zachodzi reprodukcja tkanek w organizmie. Komórki te, wyczerpując po jakimś czasie swoje możliwości regeneracji, obumierają, co powoduje również spowolnienie regeneracji organizmu, a w wyniku końcowym – jego śmierć.

Naukowcy odkryli, że w przypadku 115-letniej kobiety, 2/3 jej białych krwinek było odtworzonych na podstawie tylko dwóch komórek macierzystych, co sugeruje, że reszta jej komórek macierzystych, które miała od urodzenia, obumarła.

„Czy jest jakiś limit ilości macierzystych komórek i czy określa on limit długości życia człowieka?”

– zastanawia się Henne Holstege z Centrum Medycznego VU w Amsterdamie, która zarządzała zespołem badaczy.

„Albo, czy możemy ominąć ten proces poprzez uzupełnienie liczby komórek zachowanych z wcześniejszych lat?”

– dodała.

Jak twierdzi badaczka, człowiek rodzi się z ok. 20 tysiącami komórek macierzystych, jednocześnie, organizm używa ich ok. tysiąca. W wyniku tego zużycia, komórki umierają z wycieńczenia.

Naukowcy zauważyli ponadto, że w organizmie staruszki była znikoma ilość mutacji. Wskazuje to na niesamowity stan zdrowia kobiety oraz olbrzymie możliwości regeneracji i naprawy komórek jej organizmu. Jak podkreśla Henne Holstege, po raz pierwszy naukowcy mieli możliwość badania procesów somatycznych zachodzących w ciągu życia u tak starej, ale jakże zdrowej osoby.

Badaczka zapowiada, że następnym krokiem w pracy jej zespołu będzie porównanie genomu Hendrikje van Andel-Schipper z genomem osób, które dość wcześnie zapadły na chorobę Alzheimera, aby odnaleźć wskazówki co do genów, mogących uchronić nas przed tą chorobą.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Newscientist

Zdjęcie: Newscientist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze