4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Który narkotyk rekreacyjny jest dla nas najbardziej bezpieczny? Odpowiedź może Was mocno zdziwić

28 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Na temat narkotyków pisaliśmy dla Was już niejednokrotnie. Dzięki nam mogliście dowiedzieć się już ot choćby tego, jak długo poszczególne substancje utrzymują się w ludzkim ciele. To jednak nie wszystko. Pojawiały się także tematy związane z niebezpieczeństwem wynikającym z zażywania poszczególnych substancji, a konkretnie z niebezpieczeństwem wynikającym z zażywania ich w upalne dni. Na te cztery narkotyki radzimy więc szczególnie mocno uważać, kiedy termometry wskazują wysokie temperatury. Dziś wciąż pozostaniemy przy temacie bezpieczeństwa i sprawdzimy, które substancje są dla nas najbardziej bezpieczne. Chodzi oczywiście o tzw. „narkotyki rekreacyjne”.

Global Drug Survey postanowiła zabrać się za ten temat bardzo poważnie. W badaniu przeprowadzonym przez nich wzięło udział aż 120 000 osób z 50 różnych krajów. Ochotnicy musieli udzielić odpowiedzi na kilka pytań: jakie narkotyki zażywali w swoim życiu, jak często to robili oraz jakie doświadczenia towarzyszyły owemu spożywaniu. Oczywiście na światło dzienne wychodzi tutaj duża słabość tego typu ankiet – nie wszyscy badani musieli koniecznie być szczerzy. W końcu ludzie czują się nieswojo, kiedy muszą opowiadać o swoich przygodach związanych z zażywaniem substancji, które są np. nielegalne w ich kraju. Przejdźmy jednak do samych wyników.

Celem badania było ustalenie tego, które narkotyki są dla nas najbardziej niebezpieczne, a które są dla nas szczególnie bezpieczne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo osoby zażywającej, a nie osób znajdujących się w jej otoczeniu. Narkotyk stawał się automatycznie bardziej niebezpieczny, kiedy po jego zażyciu wymagana była interwencja medyczna. Stawał się natomiast nieco bardziej bezpieczny, kiedy owa interwencja nie była wymagana, a sami zażywający nie wiązali nieprzyjemnych wspomnień z całą sytuacją.

Teraz wyjaśnimy nieco to, co znajduje się na tym wykresie. Różowym kolorem oznaczono słupki dotyczące kobiet, niebieskim kolorem mężczyzn, a pomarańczowym ogół. Jak widzimy najwięcej badanych miało styczność z alkoholem, który znalazł się na 3 miejscu. Najbardziej niebezpieczna okazała się natomiast metaamfetamina. Drugie miejsce zajęła syntetyczna marihuana (nie mylić ze zwykłą marihuaną). Najbardziej bezpieczne okazały się z kolei „magiczne grzyby”. Nawet marihuana była aż 3-razy bardziej niebezpieczna dla ogółu.

W tym miejscu podkreślamy jeszcze raz, że brano tutaj pod uwagę tylko i wyłącznie doświadczenia użytkowników związane z zażywaniem poszczególnych substancji.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze