4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Lekarze znaleźli 2 kilogramowy płód w ciele 92-latki

23 Cze 2015
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Kiedy 92-letnia mieszkanka Chile zasłabła, a następnie została zabrana do szpitala, to nikt nie spodziewał się, że będzie to jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów medycznych, z jakimi tamci lekarze mieli do czynienia w całym swoim życiu. Po przywiezieniu do szpitala poddano staruszkę rutynowym badaniom. Wszystko wydawało się całkiem w porządku, poza wynikami prześwietlenia okolicy bioder. Bowiem właśnie tam zlokalizowano ważący prawie 2 kg płód.

Dyrektor szpitala – Margo Vargas Lazo – powiedział w wywiadzie dla BBC, że „płód był duży i w pełni rozwinięty” i przebywał tam – prawdopodobnie – od jakiś 50 lat. Kobieta jednak nie odczuwała żadnych bólów w związku z tym, a sam płód zmarł w wieku 7 miesięcy od poczęcia. Stan ten fachowo nazywany jest „Lithopedion” i zachodzi on wtedy, kiedy płód umiera i wapnieje poza macicą. Wszyscy lekarze zgadzają się w jednym – tego typu przypadki nie zdarzają się często.

Badania opublikowane w 2000 roku w dzienniku medycznym „Sao Paulo Medical Journal” informują, że taki przypadek zdarzył się tylko w ilości około 1,5-1,8% ciąży – w całej historii medycyny. Odnotowano mniej niż 300 takich sytuacji w ciągu około 400 lat.

Ze względu na podeszły wiek pacjentki lekarze nie decydowali się na usunięcie płodu z jej ciała. Po prostu przepisali jej trochę lekarstw i odesłali do domu. Kobieta umrze wraz ze swoim martwym dzieckiem wewnątrz jej ciała.

Źródło: BBC, newser

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze