4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Łotewski skoczek ekstremalny oddał pierwszy na świecie skok przy pomocy drona

16 maja 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Łotewski skoczek ekstremalny Ingus Augstkalns oddał ostatnio pierwszy na świecie skok przy pomocy drona – czy można wykorzystać drona do uprawiania wakeboardingu? Urządzenie, wyposażone w 28 śmigieł, zostało zaprojektowane przez firmę Aerones.

Skoczek wjechał na platformę, która miała 120 metrów wysokości. Po tym, jak dron wspiął się na wysokość 330 metrów, Augstkalns odłączył się od niego i po kilku chwilach wylądował przy pomocy spadochronu.

Według przedstawicieli firmy Aerones, jest to pierwszy na świecie skok oddany przy pomocy takiego urządzenia, na tak dużej wysokości. Waga drona to około 70 kg. Urządzenie to jest w stanie przewieźć ładunek o masie 200 kg. Czas trwania ciągłego lotu maszyny wynosi około 10 minut.

Dron jest w stanie latać z prędkością wynoszącą 150 km/h, ale trudno jest kontrolować go przy tak dużej prędkości, dlatego podczas wykonywania skoku, urządzenie leciało z prędkością nie większą niż 60 km/h.

„Emocje są fantastyczne. To oczywiste, że będziemy coraz częściej wykorzystywać samoloty bezzałogowe w naszym codziennym życiu. Zdecydowanie, moi przyjaciele skoczkowie z całego świata, także będą podekscytowani nowymi możliwościami. Żyjemy w ekscytujących czasach”

– powiedział Ingus Augstkalns.

Jānis Putrāms, naczelny inżynier Aerones i pilot dronów, dodaje:

„Już w niedalekiej przyszłości, nasza technologia pozwoli ratować ludzkie życie, przyczyni się do zwalczania pożarów i umożliwi wykonywanie innych ważnych zadań. Dzięki temu projektowi, pokazujemy, że jesteśmy gotowi do przeprowadzania poważnych działań w dziedzinie obrony cywilnej i sportu”.

Skok został oddany w Mali, obszarze wiejskim Amata, na Łotwie, we współpracy z State JSC Latvian State Radio and Television Centre (LVRTC),

W styczniu, firma Aerones wypuściła filmik, na którym mogliśmy zobaczyć, jak zaprojektowany przez nią dron, ciągnie czterech snowboardzistów po zamarzniętej tafli łotewskiego jeziora. Oba nagrania możecie zobaczyć poniżej.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Skydivemag, Unofficialnetworks

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze