4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Łowcy obcych cywilizacji wykryli 15 wyjątkowych sygnałów radiowych pochodzących z innej galaktyki

01 Wrz 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Uczeni już od wielu lat zadają sobie to pytanie i próbują na nie odpowiedzieć. Jedni z lepszym skutkiem, inni z gorszym – jednak wszyscy robią co mogą. Pamiętacie jeszcze rozważania dotyczące tego, czy już od lat otrzymujemy sygnały od obcej cywilizacji? Ostatecznie okazało się, że… zresztą zobaczcie sami. My tymczasem przejdziemy do naszego dzisiejszego tematu. Będzie on również dotyczył sygnałów radiowych, jednak bardzo specyficznych. Mowa będzie o tzw. szybkich błyskach radiowych (fast radio burst – FRB).

Są to krótkotrwałe kilku-milisekundowe sygnały radiowe pochodzenia pozagalaktycznego. Dzisiaj jednak skupimy się na jednym z nich – tym nazwanym FRB 121102. Jest on o tyle wyjątkowy, ponieważ jako jedyny ze wszystkich odebranych przez nas FRB jest powtarzalny. Ta specyficzna cecha pozwoliła przeprowadzić całą serię badań, których celem było ustalenie źródła jego pochodzenia.

FRB 121102 znany nam jest od roku 2012, jednak dopiero w 2015 roku udało się ustalić, że wszystkie te odebrane sygnały były emitowane przez to samo źródło. Znajduje się ono gdzieś poza naszą Drogą Mleczną w galaktyce karłowatej oddalonej od nas o jakieś 2,4 miliarda lat świetlnych. W tym roku 26 sierpnia naukowcy zarejestrowali 15 wyjątkowo silnych rozbłysków z tego samego źródła. Były to pulsy radiowe o niezwykle wysokiej częstotliwości – najwyższej zanotowanej do tej pory. Co jednak mogło je emitować?

Teorii jest kilka. Może to równie dobrze być bardzo szybko obracająca się gwiazda neutronowa, jak również sygnały te mogą być wynikiem procesów zachodzących w okolicach czarnych dziur. Jest jednak również inna teoria, według której źródłem sygnału może być potężny laser należący do obcej cywilizacji. Według ekspertów mogą oni posługiwać się nim do wysyłania statków kosmicznych w podróż – miałoby to działać dokładnie na tej samej zasadzie, jak projekt ogłoszony przez Stephena Hawkinga, dzięki któremu mielibyśmy dotrzeć do najbliższej gwiazdy w 20 lat. To by tłumaczyło jego regularność oraz niezwykłą moc.

Jednak co to dokładnie może być? Tego na ten moment jednak nie wiemy. Pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję, na szybkie znalezienie źródła tych dziwnych sygnałów.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze