4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Lubicie jeść frytki? W takim razie mamy dla Was bardzo złe wieści!

17 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Częste spożywanie smażonych ziemniaków, np. w postaci frytek, zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci – wykazali eksperci z USA, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – dlaczego jedzenie ziemniaków może stwarzać zagrożenie dla kobiet w ciąży? Artykuł z wynikami badań opublikowano w czasopiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Naukowcy przez osiem lat obserwowali zdrowie 4440 ochotników w wieku od 45 do 79 lat. W tym samym czasie zmarło 236 z nich. Szczególną uwagę zwrócono na nawyki żywieniowe badanych i odkryto, że jedzenie przynajmniej dwóch porcji frytek tygodniowo, podwajało ryzyko przedwczesnej śmierci. Należy zauważyć, że gotowane lub pieczone ziemniaki, już takiego zagrożenia nie stwarzały.

„Spożycie smażonych ziemniaków wzrasta na całym świecie”

– zauważa doktor Nicola Veronese z National Research Council w Padwie we Włoszech.

Zespół naukowców odkrył, że ludzie, którzy jedli smażone ziemniaki dwa do trzech razy w tygodniu, podwajali swoje szanse na przedwczesną śmierć w porównaniu do tych, którzy nie jedli smażonych ziemniaków.

„Chodzi o frytki, chipsy ziemniaczane, placki ziemniaczane – i dowolne inne produkty wymagające frytkownicy”

– wyjaśniła Veronese.

Wiek lub płeć uczestników nie miały wpływu na wynik badania, ale dane wykazały, że mężczyźni częściej niż kobiety i młodsi uczestnicy częściej niż osoby starsze, byli skłonni jeść smażone jedzenie.

Wina leży w oleju

„Nawet jeśli jest to badanie obserwacyjne, uważamy, że olej do smażenia, który jest bogaty w tłuszcze trans, jest ważnym czynnikiem w wyjaśnieniu zwiększonej śmiertelności wśród tych, którzy jedzą smażone ziemniaki”

– powiedziała Veronese.

Jak wiadomo, tłuszcze trans podnoszą ilość „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, co może prowadzić do chorób układu krążenia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: CNN

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze