4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Lubisz czarny humor? W takim razie mamy dla Ciebie dobre wieści

08 Lut 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Czy bawią Was sytuacje, kiedy w trakcie wręczania medalu na paraolimpiadzie, sędzia chce uścisnąć rękę sportowcowi, po czym orientuje się, że ten w ogóle nie ma rąk? Niektórzy oczywiście mogą poczuć się oburzeni, inni zareagują z niesmakiem, a jeszcze inni zaczną chichotać po cichu, aby nie wyjść na okrutników całkowicie wypranych ze współczucia. Czarny humor wiązany był zwykle z melancholijnym usposobieniem. Najnowsze badania pokazują jednak, że wcale tak nie jest.

Całość eksperymentu została szczegółowo opisana na łamach dziennika naukowego Cognitive Processing. Odbył się on na Medical University of Vienna, a wzięło w nim udział łącznie 156 osób. Średnia wieku uczestników wynosiła 33 lata, a ich wykształcenie było na różnym poziomie. W pierwszej części eksperymentu mieli oni za zadanie wziąć udział w teście badającym ich poziom IQ.

W kolejnym kroku zaprezentowano uczestnikom 12 różnych komiksów – autorstwa niemieckiego rysownika Uli Stein – zawierających w sobie duże dawki czarnego humoru. W ten sposób badacze chcieli sprawdzić, jak każdy z ochotników zareaguje na ten rodzaj żartu. Na jednym z obrazków była scenka ze szpitala. Lekarz prowadził rozmowę z ciężarną kobietą i informował ją właśnie, że ma dla niej wiadomość odnośnie dziecka: „dobra wiadomość jest taka, że Pani dziecko nie będzie się musiało martwić o miejsce parkingowe”.

Chodziło oczywiście o to, że dziecko urodzi się z jakąś wadą, która uczyni je inwalidą. Reakcje uczestników były naprawdę różne. Poproszono ich więc, aby opisali swoje odczucia po zaprezentowaniu każdego kolejnego obrazka. W kolejnym kroku porównano ich odczucia z wynikami testu IQ.

Rezultaty jasno wykazały, że osoby z najlepszymi wynikami na teście reagowały na wszystkie obrazki w podobny sposób – śmiejąc się z nich. Badania wykazały także, że osoby charakteryzujące się czarnym poczuciem humoru, rzadko miały mniejszą tendencję do wpadania w zły nastrój oraz rzadziej zdarzało im się być agresywnym. Amatorzy czarnego humoru byli też najlepiej wykształceni ze wszystkich.

Osoby, którym absolutnie nie przypadło do gustu tego typu żarty, uzyskały średnie wyniki w teście IQ, za to często popadały w zły nastrój i miewały częste napady agresji. Były one też znacznie gorzej wykształcone. Jeśli zaś chodzi o osoby, które miały mieszane odczucia w kwestii obrazków, to ich wyniki na teście IQ również były przeciętne, stosunkowo rzadko miewały napady agresji oraz bardzo rzadko wpadały w zły nastrój.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze